یکی از رهبران جهاد اسلامی جزئیات توافق آتش‌بس با اسرائیل را فاش کرد

داود شهاب به «العربیه»: جهاد اسلامی با میانجیگری مصر، از اسرائیل تعهد گرفت که ترور فرماندهان و اعضای جهاد را متوقف کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

گروه جهاد اسلامی، دوشنبه 25 اردیبهشت، جزئیات توافق آتش‌بس شامگاه شنبه با اسرائیل با میانجیگری مصر را که عملاً اجرایی شد، فاش کرد.

داوود شهاب، از رهبران جهاد اسلامی به «العربیه» گفت که این گروه با میانجیگری مصر، از اسرائیل تعهد گرفت که ترور فرماندهان و اعضای جهاد را متوقف کند.

شهاب با تاکید بر این که این موضوع از سوی طرف مصری و همچنین سازمان ملل مورد تایید قرار گرفت، از تلاش‌های قاهره برای دستیابی به آتش‌بس، مذاکره با طرف اسرائیلی و گرفتن تعهد از تل‌آویو، قدردانی کرد.

او افزود که این توافق، مطابق با مفاد دریافت‌شده از مقامات مصری، مستلزم آتش‌بس، توقف حمله به غیرنظامیان، تخریب خانه‌ها و همچنین توقف هدف قرار دادن اعضای جهاد، به محض اجرایی شدن آن است.

به گفته شهاب تا این لحظه هیچ‌گونه موارد نقض به جز اقدام روز گذشته اسرائیل در پاسخ به خمپاره شلیک شده به دلیل نقص فنی، مشاهده نشده است.

جهاد اسلامی، موافقت خود با آتش‌بس را مشروط به پایبندی به مواردی کرده بود که عبارتند از: «توقف ترورها در غزه و کرانه باختری، توقف هدف قرار دادن منازل غیرنظامیان، بازکردن همه گذرگاه‌ها، جلوگیری از عبور «راهپیمایی پرچم‌» از اماکن مقدس و تحویل پیکر خضر عدنان.»

مقامات مصری تاکید کرده بودند که اسرائیل و گروه‌های فلسطینی به توافق آتش‌بس دست یافتند که از ساعت 19 (به وقت گرینویچ) شامگاه شنبه و تحت نظارت مصر، اجرایی شد.

مصر شامگاه جمعه، پیشنهادی را برای آتش‌بس میان دو طرف ارائه داد که توقف متقابل حملات بین طرفین و پایبندی به اجتناب از آسیب‌رسانی به غیرنظامیان را شامل می‌شود.

محمود عباس (ابومازن)، رئیس‌ تشکیلات خودگردان فلسطین از تلاش‌های سترگ مصر به رهبری عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری این کشور برای دستیابی به توافق آتش‌بس و توقف حملات به نوار غزه قدردانی کرد.

محمود عباس خاطرنشان کرد: «نقش فعال مصر در دستیابی به توافق آتش‌بس و توقف تجاوزات به نوار غزه، نشان‌دهنده استحکام و ویژگی مناسبات مصر و فلسطین و توجه و اهتمام عبدالفتاح السیسی به آرمان فلسطین و حقوق فلسطینیان است.»

از آغاز عملیات اسرائیل علیه جهاد اسلامی، 43 فلسطینی در تبادل آتش میان اسرائیل و گروه‌های فلسطینی در غزه کشته و نزدیک به 150 فلسطینی زخمی شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید