انتخابات ترکیه به دور دوم کشیده شد

خبرگزاری «آناتولی»: پس از شمارش بیش از 98 درصد آرا، میزان رای‌دهی به نفع اردوغان به کمتر از 50 درصد کاهش یافت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ترکیه پس از کاهش درصد آراء داده‌شده به رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری این کشور، به سوی برگزاری مجدد انتخابات ریاست جمهوری در 28 مه پیش می‌رود.

نتایج حساس‌ترین انتخابات ترکیه در دوران پساعثمانی نشان داد که اردوغان که از سال 2003 قدرت را قبضه کرده و در بیش از 10 انتخابات ملی، شکست نخورده است، در رقابتی نفس‌گیر و با فاصله‌ای ناچیز نتوانست به 50 درصد به علاوه یک رای مورد نیاز برای پیروزی دست یابد.

رسانه‌های دولتی، اوایل شامگاه یکشنبه 24 اردیبهشت از پیشتازی اردوغان خبر دادند، اما او نتوانست به اکثریت لازم برای اعلام پیروزی در دور اول و تمدید حکومت بیست ساله خود دست یابد.

ستاد عالی انتخابات ترکیه اعلام کرد که اردوغان به 49.4 درصد آراء و رقیبش قلیچ‌دار اوغلو به 44.96 درصد آراء دست یافتند.

به گزارش خبرگزاری دولتی «آناتولی»، پس از شمارش بیش از 98 درصد آرا، میزان رای‌دهی به نفع اردوغان به کمتر از 50 درصد کاهش یافت که اگر أوضاع به همین منوال بماند، پیشینه‌ای در تاریخ جمهوری معاصر ترکیه رقم خواهد خورد.

برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری، یکی از نامزدهای اصلی باید اکثریت 50 درصد آرا به اضافه یک را کسب کند ولی هیچ یک از نامزدها، پس از شمارش بیش از 98 درصد آرا نتوانسته به این درصد دست یابد.

کمال قلیج‌داراوغلو، نامزد اپوزیسیون در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه، با بیان این که تصمیم مردم به رفتن به دور دوم انتخابات را می‌پذیرد، گفت که پرزیدنت اردوغان، به نتیجه مورد نظر خود در انتخابات دست نیافت.

قلیچ‌دار اوغلو در اظهاراتش، دوش به دوش رهبران دیگر أحزاب در ائتلاف اپوزیسیون اعلام کرد که در صورت برگزاری دور دوم، اردوغان را شکست خواهد داد.

تا اعلام نتایج نهایی شمارش آرا، اردوغان و قلیچ‌دار اوغلو ، دو رقیب اساسی این انتخابات، درگیر جنگ اعداد و ارقام هستند و ناظران انتخاباتی آنها می‌خواهند تا «پایان کار» در مراکز شمارش حضور داشته باشند.

اردوغان نیمه شب گذشته با حضوری پیروزمندانه برابر تجمع گسترده هوادارانش ظاهر شد تا شخصا آمادگی خود را برای شرکت در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری، اعلام کند.

او در سخنانی در این جمع با بیان این که در انتخابات با اختلاف زیادی پیشتاز است، تاکید کرد که رقبایش با «فریبکاری» مدعی هستند که در نتایج شمارش آراء، پیشی گرفته‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید