وزارت خارجه سودان نیروهای پشتیبانی سریع را به نقض آتش‌بس متهم کرد

وزارت خارجه سودان: اقدامات نیروهای پشتیبانی سریع در حمله به بیمارستان‌های جبره و احمد قاسم را محکوم می‌کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت امور خارجه سودان، یکشنبه 24 اردیبهشت در بیانیه‌ای حمله نیروهای شورشی «شبه‌نظامیان پشتیبانی سریع» به بیمارستان‌های قلب و کلیه جبره و احمد قاسم و تعدی به کادر و پرسنل پزشکی و سرقت آمبولانس‌های این بیمارستان‌ها که باعث ایجاد رعب و وحشت در میان بیماران شد، را به شدت محکوم کرد.

این بیانیه «رفتار وحشیانه تروریستی نیروهای پشتیبانی سریع و نقض آتش‌بس و هدف قرار دادن مراکز بهداشتی» از سوی آنها را محکوم کرد.

وزارت امور خارجه سودان از جامعه بین‌المللی، سازمان جهانی بهداشت، دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر و میانجیگرهای توافق جده خواست تا رفتار کودتاگران موسوم به نیروهای «پشتیبانی سریع» را محکوم کنند و آنها را به عنوان یک سازمان تروریستی معرفی نمایند.

به گزارش خبرگزاری «رویترز» و به نقل از یک مقام دیپلماتیک سعودی، انتظار می‌رود امروز یکشنبه، دو طرف درگیری در سودان مذاکرات خود را در جده درباره نحوه اجرای طرح‌های ارسال کمک‌های بشردوستانه از سر بگیرند.

طبق گزارش رویترز، مذاکرات بر خروج نیروها از مناطق غیرنظامی و بازگشایی معابر امن و تخلیه مناطق غیرنظامی متمرکز خواهد بود.

در آخرین تحولات میدانی، خبرنگار «العربیه» گزارش دادند که صبح امروز همزمان با حملات شدید جنگنده‌ها در ام‌درمان و خارطوم، درگیری‌های شدیدی بین ارتش و نیروهای پشتیبانی سریع در این دو شهر رخ داد.

همزمان، حزب کنگره سودان نسبت به احتمال گسترش درگیری‌ها و تبدیل آن به یک جنگ داخلی همه جانبه، همچنین نابودی نهادهای دولتی هشدار داد.

حزب کنگره سودان همچمین خواستار اجرای فوری بیانیه جده شده است.

این بیانیه اخیرا با میانجیگری سعودی برای توقف جنگ و برقراری آتش‌بس توسط نمایندگان ارتش و نیروهای پشتیبانی سریع امضا شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید