طرف‌های درگیر در سودان مذاکرات جده را از سر می‌گیرند

حزب کنگره ملی سودان نسبت به کشیده‌شدن کشور به جنگ فراگیر داخلی در نبود نهادهای دولتی هشدار داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

خبرگزاری «رویترز» به نقل از یک مقام دیپلماتیک سعودی فاش کرد، انتظار می‌رود دو طرف درگیری در سودان یکشنبه 24 اردیبهشت، مذاکرات خود را در جده درباره نحوه اجرای برنامه ارسال کمک‌های بشردوستانه از سر بگیرند.

این خبرگزاری تصریح کرد که مذاکرات بر خروج نیروها از مناطق غیرنظامی و همچنین بازگشایی گذرگاه‌های ایمن و تخلیه مناطق، متمرکز خواهد بود.

این در حالی است که حزب «کنگره ملی سودان» با هشدار نسبت به درغلتیدن این کشور به سمت جنگ داخلی فراگیر در نبود نهادهای دولتی، خواستار اجرای فوری بیانیه جده شد که اخیراً توسط نمایندگان ارتش و «پشتیبانی سریع»، امضا شده است.

در بیانیه این حزب آمده است که در حمله روز گذشته شبه‌نظامیان مسلح به شهر الجنینه در ایالت دارفور غربی، شمار زیادی از غیرنظامیان کشته شدند و خدمات اساسی از جمله خدمات بهداشتی و منابع آب به شدت آسیب دید.

بسته‌ماندن حریم هوایی در پایان ماه جاری

از سوی دیگر با از سرگیری درگیری‌ها، سازمان هواپیمایی کشوری در سودان، روز گذشته از تمدید بستن حریم هوایی به روی ترافیک هوایی به جز پروازهای حامل کمک‌های بشردوستانه و پروازهای تخلیه افراد مقیم تا پایان ماه جاری خبر داد.

این در حالی است که ارتش سودان شنبه طی بیانیه‌ای، نیروهای پشتیبانی سریع را به نقض بیانیه جده با استفاده از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی و مراکز سکونتی و امکانات عمومی به مثابه سکویی برای حمله، متهم کرد.

این بیانیه افزود که نیروهای پشتیبانی سریع در قالب طرفی در منازعه‌های قبیله‌ای در ایالت دارفور غربی وارد شده و شماری از روستاها را بمباران کردند که قربانیانی را برجای گذاشت.

بیانیه وزارت خارجه سودان

وزارت خارجه سودان، شنبه از جامعه بین‌المللی به ویژه سازمان ملل متحد، اتحادیه آفریقا، اتحادیه عرب و «سازمان بین دولتی توسعه» (ایگاد) خواست تا «کمک های بشردوستانه» را برای مقابله با این وضعیت نابهنجار انسانی ارائه کنند.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد نیز ضمن ابراز امیدواری در این خصوص که توافق جده به «آغاز سریع و ایمن عملیات امدادرسانی» منجر شود، بار دیگر خواستار آتش‌بس فوری و «مذاکرات برای توقف دائمی نبردها» شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید