شمار واجدین شرایط رای دادن در ترکیه بیش از 60 میلیون نفر اعلام شد

به گفته وزیر کشور ترکیه، حدود 601 هزار نفر از پرسنل امنیتی برای حفظ امنیت انتخابات حضور دارند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

رای دهندگان در ترکیه یکشنبه 24 اردیبهشت به پای صندوق‌های رای رفتند تا در انتخابات مهم پارلمانی و ریاست جمهوری که انتظار می‌رود صحنه رقابت شدید و چه‌بسا بزرگترین چالش پیش روی رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه طی دو دهه حضور او در راس قدرت باشد، رای خود را به صندوق بیاندازند.

رقیب اصلی اردوغان، کمال قلیچ‌داراوغلو، رهبر حزب «جمهوری خواه خلق» است که از حمایت ائتلاف احزاب اپوزیسیون برخوردار است.

امروز حدود 60 میلیون نفر به سیزدهمین رئیس جمهوری خود و همچنین اعضای پارلمان، متشکل از 600 کرسی رای می‌دهند. حامیان اردوغان در این انتخابات، به دو دسته تقسیم شده‌اند که یا به نگرش او باور دارند و یا از سرناچاری و نبود آلترناتیو قابل قبول، به اردوغان رای خواهند داد.

به گفته وزیر کشور ترکیه، حدود 601 هزار نفر از پرسنل امنیتی برای حفظ امنیت انتخابات حضور دارند.

مراکز اخذ رای ساعت پنج عصر(به وقت محلی) بسته خواهند شد و پیش‌بینی می‌شود تا اواخر شامگاه یکشنبه، نشانه‌هایی مبنی بر این که آیا دور دوم برگزار می‌شود یا خیر، ظاهر شود.

اگر هیچ نامزدی بیش از 50 درصد آرا را کسب نکند، دور دوم انتخابات ریاست جمهوری در 28 مه برگزار خواهد شد.

احمد ینر، رئیس شورای عالی انتخابات ترکیه پیشتر در اظهاراتی تاکید کرد که تمام اقدامات لازم برای برگزاری انتخابات سالم و بی‌خطر انجام می‌شود.

ینر با توصیف 14 مه به عنوان«جشن دموکراسی»، از شهروندان واجد شرایط خواست با حضور در مراکز رای‌گیری، رای خود را به صندوق بیندازند.

او ابراز امیدواری کرد که نتایج غیرنهایی همانند انتخابات پیشین در همان روز اول اعلام شود.

ترکیه در آستانه انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی، از ساعت شش عصر شنبه وارد مرحله سکوت انتخاباتی شد. پیش از آغاز سکوت انتخاباتی، واپسین تلاش‌ها از سوی احزاب سیاسی برای کسب بیشترین آرا مبارزات انتخاباتی، افزایش یافت.

پیشتازی اپوزیسیون

این در حالی است که آخرین نظرسنجی‌ها عمدتا حاکی از نتایج نزدیک به هم، با حفظ برتری اپوزیسیون هستند. اگر اردوغان مجبور به ورود در دور دوم انتخابات شود، امری بی‌سابقه خواهد بود چرا که به پیروزی در همان دور نخست، عادت کرده است.

به گزارش خبرگزاری «بلومبرگ»، اردوغان شامگاه جمعه در یک مصاحبه تلویزیونی گفت که حزب حاکم و متحدانش هر نتیجه‌ای که از صندوق‌های رای بیرون آید را قانونی می‌داند هرچند که طرح هرگونه پرسش در این خصوص را «تماما احمقانه» توصیف کرد.

شآراء حدود یک میلیون و 800 هزار تبعه ترکیه مقیم خارج از کشور، دوشنبه پس از بسته‌شدن صندوق‌های رای همراه با بقیه آرا، شمارش خواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید