گرایش انتخاباتی سازمان‌های مدافع حقوق زنان ترکیه در مخالفت با اردوغان

پلتفرم «کشتار زنان را متوقف کنید»، بزرگترین تجمع زنانه در ترکیه در بیانیه‌ای از همه زنان خواست در انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور، به قلیچ‌دار اوغلو رای دهند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

انجمن‌های زنان که مخالف خروج رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه از «کنوانسیون استانبول»، به عنوان کنوانسیون حامی حقوق زنان در برابر خشونت هستند، برای رای به نفع کمال قلیچدار اوغلو، رقیب اردوغان در انتخابات یکشنبه 24 اردیبهشت ریاست جمهوری و پارلمانی ترکیه بسیج می‌شوند.

قلیچدار اوغلو، رهبر «حزب جمهوری خلق»، رهبری ائتلاف «شش‌گانه» اپوزیسیون ترکیه را بر عهده دارد که مخالف حزب حاکم «عدالت و توسعه» است.

بر اساس آخرین نظرسنجی‌هایی که در هفته جاری توسط چندین موسسه تحقیقاتی مشهور از جمله «کوندا» و «متروپل» ترکیه منتشر شد، زنان پس از 6 میلیون رای‌ اولی‌ جوان، تاثیرگذارترین قشر را در این انتخابات تشکیل می‌دهند.

نقش تعیین‌کننده

زنان در رابطه با انتخابات آتی به دو دسته تقسیم می‌شوند، گروه اول مخالفان اردوغان هستند که به قلیچدار اوغلو رای می‌دهند و دسته دوم در حمایت از اردوغان رای خواهند داد.

به گفته بانگی بشیر، تحلیلگر سیاسی، دلیل این تقسیم‌بندی به حضور زنان حامی خروج این کشور از «کنوانسیون استانبول» در تابستان 2021 و مخالفان آن باز می‌گردد که کاهش محبوبیت اردوغان در میان زنان و مدافعان حقوق آنها را به دنبال داشت.

این تحلیلگر به «العربیه» گفت: «زنان، نقش تعیین‌کننده‌ای را در مشخص‌شدن برنده انتخابات روز یکشنبه ایفا خواهند کرد.»

زنان موافق با اردوغان
زنان موافق با اردوغان

قانون خانواده

بانگی بشیر افزود: «با نزدیک‌شدن تاریخ انتخابات، بار دیگر قانون شماره 6284 خانواده و مبارزه با خشونت علیه زنان، به موضوعی داغ تبدیل شده است، به‌ویژه این که کشتار زنان و اعمال خشونت علیه آنها در کشور به‌رغم وجود این قانون، تداوم دارد و به همین دلیل، اکثریت زنان به نامزد اپوزیسیون رای خواهند داد.»

او در ادامه توضیح داد که «زنان سکولار که از واقعیت شرایط این قشر در کشور آگاه هستند، درصدند تا رئیس جمهوری کنونی را با توجه به ناکامی دولتش در حمایت از زنان، شکست دهند. وجود قوانین مربوط به حقوق آنها به هیچ‌وجه به معنای توقف خشونت علیه قشر زنان نیست بلکه با حفظ موجودیت و مشارکت آنها در حیات سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی مرتبط است.»

دختران جوان هوادار قلیچدار اوغلو
دختران جوان هوادار قلیچدار اوغلو

بانگی بشیر تاکید کرد که «زنان، پارامتری موثر در این انتخابات هستند که قادرند در کنار رای اولی‌ها، تحولی اساسی در کشور ایجاد کنند، به‌ویژه این که رویکرد دولت کنونی به زنان، نگه‌داشتن آنها در خانه برای رسیدگی به امور فرزندان و همسرانشان است. همین رویکرد باعث شده که گروه بزرگی از زنان برای نجات از این وضعیت، به رای دادن به رقیب اردوغان روی آورند.»

شمار رای‌دهندگان ترکیه که یکشنبه 14 مه راهی شعب اخذ رای خواهند شد، 60 میلیون و 697 هزار و 843 نفر است که بر اساس اعلام «کمیته عالی انتخابات» بیش از نیمی از آنها معادل با 30 میلیون و 710 هزار و 790 نفر، زن هستند.

پلتفرم «کشتار زنان را متوقف کنید»، بزرگترین تجمع زنان در ترکیه نیز در بیانیه‌ای از همه زنان خواست در انتخابات ریاست‌ جمهوری این کشور، به قلیچدار اوغلو رای دهند.

کنوانسیون استانبول

منبعی از پلتفرم «کشتار زنان را متوقف کنید» به «العربیه» گفت، نامزد اپوزیسیون برای ریاست جمهوری، پس از خروج اردوغان از «کنوانسیون استانبول» در جولای 2021، در یک وعده انتخاباتی با هدف تشویق زنان به رای‌دادن به نفع خود، متعهد شده است که به این کنوانسیون باز می‌گردد.

با اعلام انصراف محرم اینجه از نامزدی انتخابات، تنها 3 نامزد یعنی اردوغان، قلیچدار اوغلو و سینان اوگان در رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری ترکیه حضور دارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید