پرواز جنگنده‌های ارتش سودان بر فراز خارطوم و واکنش پدافندی نیروهای پشتیبانی سریع

فولکر پرتس، فرستاده سازمان ملل جمعه فاش کرد که انتظار می‌رود روند مذاکرات شنبه (امروز) از سرگرفته شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در حالی که بنا به گفته فولکر پرتس، نماینده ویژه سازمان ملل در سودان، انتظار می‌رود مذاکرات میان هیئت‌های ارتش سودان و نیروهای پشتیبانی سریع، امروز شنبه 23 اردیبهشت در جده از سر گرفته شود، جنگنده‌های ارتش سودان بر فراز خارطوم به پرواز درآمدند.

به گفته خبرنگار «العربیه»، جنگنده‌های ارتش سودان به مواضع نیروهای پشتیبانی سریع در پایتخت، در اطراف بازار عرب و کاخ ریاست جمهوری حمله بردند که واکنش پدافند زمینی این نیروها را به دنبال داشت.

جنگ اتهامات

از سویی طی ساعات گذشته، جنگ اتهامات دو طرف در «توئیتر» و «فیس‌بوک» تجدید شد که یکدیگر را به هدف‌ قرار دادن غیرنظامیان، تاراج و اشغال بیمارستان‌های طرف مقابل متهم کردند.

از سویی، فولکر پرتس، فرستاده سازمان ملل جمعه فاش کرد که انتظار می‌رود، روند مذاکرات در ساعات آینده یا فردا از سرگرفته شود.

پرتس تاکید کرد که توافق بر سر پیش‌شرط‌های آتش‌‌بس کوتاه 10روزه، نباید زمان‌بر باشد تا اجرای آنچه در توافقنامه اصولی اولیه که در سحرگاه جمعه در جده میان ارتش و پشتیبانی سریع امضا شد، امکان‌پذیر شود.

حفاظت از غیرنظامیان

توافق اولیه که صبح جمعه امضا شد، دربردارنده مفاد هفت‌گانه‌ای بود که بر تسهیل ارسال کمک‌های بشردوستانه و حمایت از غیرنظامیان در سودان متمرکز بود.

دو طرف امضاکننده این توافقنامه همچنین متعهد شدند در زمینه تسهیل فعالیت بشردوستانه با هدف رفع نیازهای اضطراری غیرنظامیان و همچنین موافقت با خروج نظامیان از بیمارستان‌ها و کلینیک‌های پزشکی و اجازه دفن محترمانه کشته‌شدگان، به قوانین بین‌المللی بشردوستانه و حقوق بشر پایبند باشند.

همزمان مقامات سعودی و آمریکا اعلام کردند که با هدف برقراری آتش‌بس طولانی، دورهای دیگری از مذاکرات، برگزار خواهد شد که ممکن است نیروهای غیرنظامی و نظامی طی آن‌ برای دستیابی به راه‌حلی که کشور را به مسیر دموکراتیک بازگرداند، به مذاکره بنشینند.

درگیری که در 15 آوریل میان دو نیروی نظامی بزرگ سودان آغاز شد، تا کنون بیش از 600 کشته و 5000 زخمی برجای گذاشته است. وزارت بهداشت سودان نیز اعلام کرد که دست‌کم 450 نفر تنها در منطقه غرب دارفور، جان خود را از دست دادند.

بر اساس برآوردهای سازمان ملل، این درگیری‌ها به آوارگی 700 هزار نفر در داخل کشور و پناهجویی 150 هزار نفر در کشورهای همسایه انجامیده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید