وزرای خارجه سعودی و ایران گام‌های بعدی برقراری روابط دو کشور را بررسی کردند

ریاض تاکید کرد که در سایه تمایل مشترک دو طرف برای حل اختلافات از طریق ارتباط و گفت‌وگو، توافق میان دو کشور بر اساس برقراری روابط دیپلماتیک صورت گرفته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

شاهزاده فیصل بن فرحان وزیر امور خارجه سعودی شنبه 23 اردیبهشت یک تماس تلفنی از حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران دریافت کرد.

به گزارش خبرگزاری سعودی (واس) در این تماس تلفنی وزرای خارجه دو کشور روابط دوجانبه و راه‌های توسعه آن در زمینه‌های مختلف و علاوه بر آن تعدادی از موضوعات مورد اهتمام دو کشور و همچنین برداشتن گام‌های بعدی برای برقراری روابط نزدیک را در پرتو توافق فی‌مابین امضا شده در چین بررسی کردند.

توافق از سرگیری روابط

پادشاهی عربی سعودی و ایران در 10 مارس در پکن توافق کردند که روابط خود را که از سال 2016 قطع شده بود، از سر بگیرند و سفارت‌های دو کشور را ظرف دو ماه بازگشایی کنند.

در این راستا ریاض تاکید کرد که در سایه تمایل مشترک دو طرف برای حل اختلافات از طریق ارتباط و گفت‌وگو، توافق میان دو کشور بر اساس برقراری روابط دیپلماتیک صورت گرفته است

بیانیه سه‌جانبه

پس از حصول این توافق، بیانیه‌ای سه‌جانبه از سوی چین، سعودی و ایران صادر شد.

در بیانیه مذکور بر حاکمیت هر کشور و عدم مداخله کشور دیگر در امور داخلی آن تاکید شد.

همچنین مقرر شد که وزرای خارجه سعودی و ایران برای فعال‌سازی ترتیبات لازم جهت تبادل سفیران و بررسی راه‌های تحکیم روابط فی مابین و همچنین احیای موافقت‌نامه عمومی سال 1998 برای همکاری در زمینه‌های اقتصادی، تجاری، سرمایه‌گذاری، فناوری، علمی، فرهنگی، ورزشی و جوانان، گام بردارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید