نسل Z در ترکیه؛ تعیین‌کننده سرنوشت اردوغان در انتخابات پیش رو

شش میلیون نفر از نسل Z می‌توانند در انتخابات ترکیه شرکت کرده و 12 درصد کل آرا را از آن خود کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

به‌رغم این‌که شمار شهروندانی که در انتخابات ترکیه می‌توانند شرکت کنند، 62.4 میلیون نفر است، سرنوشت رجب طیب اردوغان به 13 میلیون نفر از رای‌دهندگان‌ «نسل Z» بستگی خواهد داشت.

این نسل که برای اولین بار در انتخابات شرکت خواهند کرد، نقش تعیین‌کننده‌ای در انتخابات پارلمانی و ریاست‌جمهوری‌ پیش روی ترکیه دارند.

نسل Z جوانان زیر 25 سالی‌اند که جمعیت آن‌ها 13 میلیون نفر برآورد می‌شود. تقریبا نیمی از این تعداد در هیچ انتخاباتی شرکت نکرده‌اند.

شش میلیون نفر از نسل Z می‌توانند در انتخابات ترکیه شرکت کرده و 12 درصد کل آرا را از آن خود کنند. این درصد برای هر یک از نامزدها و احزاب شرکت‌کننده در انتخابات عدد تعیین‌کننده‌ای است.

حضور نسل z در انتخابات ترکیه
حضور نسل z در انتخابات ترکیه

نسل Z به چه کسی رای می‌دهد

نسل Z تنها شاهد ریاست‌جمهوری رجب طیب اردوغان، سیاستمداری که حدود دو‌ دهه قدرت را در دست دارد، بوده است.

نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که اکثریت این نسل به احزاب مخالف ائتلاف متشکل از حزب «عدالت و توسعه» و «حرکت ملی» به ریاست «دولت باحچلی» تمایل دارند.

با این‌ وجود، هیچ تضمینی وجود ندارد که کمال قلیچدار‌ اوغلو، کاندیدای اپوزیسیون ترکیه بتواند آرای نسل Z را از آن خود کند.

بر اساس گزارش مرکز‌ تحقیقاتی «گزیچی»، در بحبوحه شرایط نامناسب اقتصادی و نرخ بیکاری بالا، نسل Z خواهان روی کار آمدن نظامی دموکراتیک در ترکیه‌ هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم