وزیر خارجه سعودی: توافق جده مقدمه‌ای برای اقدامات بعدی خواهد بود

بن فرحان: پادشاهی عربی سعودی تا بازگشت امنیت و ثبات به سودان، به تلاش‌های خود ادامه خواهد داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

فیصل بن فرحان، وزیر خارجه سعودی پس از امضای توافقنامه اصولی اولیه میان ارتش سودان و نیروهای «پشتیبانی سریع» در جده، اعلام کرد که این توافق، نخستین گام است که اقدامات دیگری را به دنبال خواهد داشت.

بن فرحان، جمعه 22 اردیبهشت در بیانیه‌ای کوتاه در حساب کاربری خود در «توئیتر» تصریح کرد که مهم‌ترین نتیجه مذاکرات جده میان این دو مولفه نظامی، پایبندی به موارد توافق‌شده است.

وزیر خارجه سعودی همچنین تاکید کرد که پادشاهی عربی سعودی تا بازگشت امنیت و ثبات به سودان، به تلاش‌های خود ادامه خواهد داد.

تسهیل فعالیت بشردوستانه

وزارت خارجه سعودی، ساعاتی پیش در بیانیه‌ای تأکید کرد که دو طرف امضاکننده این توافقنامه در زمینه تسهیل فعالیت بشردوستانه، به هدف رفع نیازهای اضطراری غیرنظامیان و همچنین موافقت با خروج نظامیان از بیمارستان‌ها و کلینیک‌های پزشکی و اجازه دفن محترمانه مردگان، به قوانین بین‌المللی بشردوستانه و حقوق بشر پایبند خواهند بود.

در این بیانیه همچنین خاطرنشان شد که به دنبال امضا توافق اولیه، مذاکرات جده بر روی دستیابی به آتش‌بس کار‌آمد برای مدت ده روز به هدف تسهیل این اقدامات، متمرکز خواهد شد.

طرف‌های ذی‌ربط متعاقبا، در مورد ترتیبات پیشنهادی برای مذاکرات بعدی - با غیرنظامیان سودانی و شرکای منطقه‌ای و بین‌المللی – پیرامون توقف دائمی اقدامات خصمانه، گفت‌وگو خواهند کرد.

توافق اولیه که صبح جمعه امضا شد، دربردارنده مفاد هفت‌گانه‌ای بود که بر تسهیل ارسال کمک‌های بشردوستانه و حمایت از غیرنظامیان در سودان متمرکز بود.

انتظار می‌رود نمایندگان ارتش و نیروهای پشتیبانی سریع با هدف دستیابی به آتش‌بس دائمی و سپس گسترش و مشارکت نمایندگان نیروهای غیرنظامی در مذاکرات به منظور ایجاد راه حل مسالمت آمیز، دور دیگری از گفت وگوها را آغاز کنند.

هدف از دور دیگر مذاکرات، بازگرداندن کشور به مسیر دمکراتیک در پی آغاز درگیری‌های سنگین دو قدرت نظامی بزرگ در کشور از 15 آوریل خواهد بود که بیش از 550 کشته و هزاران زخمی و ده‌ها هزار آواره و پناهجو برجای گذاشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید