صادرات نفت اقلیم کُردستان عراق به ترکیه ازسر گرفته می‌شود

اخیرا بغداد و اربیل درباره سازوکار جدید مشترکی جهت فروش نفت از اقلیم کُردستان عراق به توافق رسیده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

خبرگزاری «رویترز» به نقل از وزیر نفت عراق خبر داد که صادرات نفت خام از منطقه خودمختار کُردستان به ترکیه از روز شنبه (فردا)، ساعاتی پس از نهایی شدن توافق، از سر گرفته می‌شود.

دولت اقلیم کُردستان برای سال‌ها میلیاردها دلار درآمد از صادرات نفت به ترکیه بدون موافقت دولت فدرال عراق به دست آورده بود.

پس از سال‌ها کشمکش، توافق اولیه در اوایل آوریل حاصل شد که به دولت فدرال عراق کنترل بر صادرات را با هدف ازسرگیری فوری فروش اعطا کرد.

مقامات اقلیم کُردستان، پنج‌شنبه، 21 اردیبهشت در بیانیه‌ای اعلام کردند که «دولت اقلیم کُردستان و مقامات فدرال به توافق (نهایی) در مورد ازسرگیری صادرات نفت دست یافته‌اند.»

در عین حال، جمعه، 22 اردیبهشت، رویترز در گزارشی نوشت که به اطلاعاتی دست یافته که نشان می‌دهد عراق از شرکت انرژی دولتی ترکیه «بوتاس» در مورد درخواست برای ازسرگیری جریان صادرات نفت از منطقه نیمه خودمختار کردستان پاسخی دریافت نکرده است.

حیان عبدالغنی، وزیر نفت عراق روز جمعه در جریان بازدید از یک میدان نفتی جنوبی در بصره به خبرنگاران گفت: «اگر جریان نفت از روز شنبه طبق درخواست وزارتخانه از سر گرفته شود، عراق 500 هزار بشکه در روز تولید خواهد کرد.»

ترکیه واردات 450 هزار بشکه نفت در روز از طریق خط لوله عراق-ترکیه را در 25 مارس پس از حکم داوری اتاق بازرگانی بین المللی (ICC) متوقف کرد.

دیوان بین‌المللی ترکیه را به دلیل نقش داشتن در صادرات غیرمجاز نفت از اقلیم کردستان (KRG) طی سال‌های 2014 تا 2018 به پرداخت خسارت 1.5 میلیارد دلاری به بغداد، محکوم کرد.

ناظران می‌گویند ترکیه به دنبال مذاکره در مورد خساراتی است که در این پرونده به پرداخت آن حکم داده شده است و خواهان یک راهکار دائمی برای حل کردن مسائل داوری قبل از ازسرگیری جریان صادرات نفت است.

این نخستین بار نیست که خبر از سرگیری صادرات نفت میدان‌های شمالی عراق به ترکیه در رسانه‌ها منتشر می‌شود. در ماه آوریل، خبرگزاری کُردی «روداو»، خبرداد که صادرات نفت اقلیم کُردستان عراق تا 48 ساعت دیگر از سر گرفته خواهد شد.

این خبرگزاری اعلام کرد که بر مبنای اطلاعات به‌دست‌آمده از وزارت نفت عراق، اتاق مشترکی میان وزارت منابع طبیعی اقلیم کُردستان و شرکت بازاریابی نفت عراق «سومو» که ماموریت فروش نفت اقلیم کُردستان را برعهده دارد، تشکیل خواهد شد.

این خبرگزاری پیشتر از توافق بغداد و اربیل بر سازوکاری جدید جهت فروش نفت به طور «مشترک» از اقلیم کُردستان عراق خبر داده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید