سعودی: مذاکرات جده بر برقراری آتش‌بس در سودان تمرکز دارد

قرار است ایالات متحده، سعودی و سازمان‌های بین‌المللی بر نحوه اجرای آتش‌بس احتمالی در سودان نظارت کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه سعودی، جمعه 22 اردیبهشت در بیانیه‌ای اعلام کرد که نمایندگان ارتش سودان و نیروهای پشتیبانی سریع، دو طرف منازعه کنونی در این کشور توافق «تعهد متقابل» برای حمایت از غیرنظامیان را در جده امضا کردند.

این بیانیه افزوده است، دو طرف درگیری متعهد شدند بر اساس میثاق‌ها و توافقنامه‌های بشردوستانه بین‌المللی پیرامون‌ امدادرسانی در منازعه‌ها، روند کمک‌رسانی به غیرنظامیان را در سودان تسهیل کنند.

بنا بر این بیانیه، توافق «تعهد متقابل» از هر دو طرف درگیری در سودان خواسته به حفظ امنیت کاروان‌های کمک‌رسانی، تسهیل ارائه خدمات عمومی، عقب‌نشینی نیروهای نظامی از بیمارستان‌ها ‌و اجازه خاکسپاری کشته‌شدگان اقدام کنند.

بیانیه تاکید کرده است که پس امضای این توافقنامه مقدماتی، مذاکرات جده بر ایجاد آتش‌بس 10 روزه میان دو طرف منازعه جهت اجرای بندهای توافق «تعهد متقابل» تمرکز خواهد کرد.

قرار است ایالات متحده، سعودی و سازمان‌های بین‌المللی بر نحوه اجرای آتش‌بس احتمالی در سودان نظارت کنند.

دو طرف درگیری در سودان توافق کردند که در ادامه مذاکرات جده بر گفت‌وگوهای سیاسی به‌ویژه مذاکره با جریان‌های مدنی سودان و برخی کشورهای منطقه و نهادهای بین‌المللی با هدف برقراری آتش‌بس دائم تلاش کنند.

میانجیگران در مذاکرات جده همچنین با همکاری ارتش سودان و نیروهای پشتیبانی سریع به‌دنبال گفتگوهای گسترده‌تر با حضور نیروهای سیاسی و شرکای منطقه‌ای و بین‌المللی برای حل‌وفصل بحران سودان هستند.

توافق جده

دو طرف منازعه در سودان روز گذشته توافقی مقدماتی امضا کردند که طی آن بر ضرورت خودداری ارتش و نیروهای پشتیبانی سریع از هر گونه آسیب به غیرنظامیان و ساختارهای غیرنظامی تاکید شد.

دو طرف توافق کردند که منافع مردم سودان در اولویت باشد و همه اقدامات لازم جهت محافظت از غیرنظامیان برابر هر گونه آسیبی را اتخاذ کنند.

بنا بر این توافق، طرف‌های درگیری مانع خروج غیرنظامیان از مناطق منازعه نخواهند شد.

دو طرف متعهد شدند به روند تخلیه افراد و حریم اماکن عمومی و خصوصی در سودان و محافظت از کادر درمان و کارکنان بخش بهداشت و خدمات عمومی پایبند شوند.

طرفین تعهد دادند به آتش‌بس‌ با هدف تسهیل روند کمک‌رسانی انسان‌دوستانه پایبند و تدابیر سریع و آسانی را برای تامین نیازهای حیاتی و ضروری شهروندان فراهم سازند.

نمایندگان ارتش سودان و نیروهای پشتیبانی سریع تلاش کردند شرط‌‌‌هایی را در توافق جده بگنجانند که بنا به صلاحدید میانجی‌گران این موضوع منتفی و توافق تنها به برقراری آتش‌بس و گشودن کریدورهای امن برای امدادرسانی بشردوستانه محدود شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید