امضای توافق اصولی اولیه میان نمایندگان طرف‌های بحران سودان در جده

بنا به صلاحدید میانجی‌گران در جده موضوع مطالبات و شروط طرف‌های نزاع به تعویق انداخته شده و توافق تنها به برقراری آتش‌بس و گشودن کریدورهای امن برای امدادرسانی بشردوستانه محدود شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

منابع «العربیه» از امضای توافق اصولی اولیه میان نمایندگان ارتش و نیروهای پشتیبانی سریع سودان طی مذاکرات‌شان در شهر جده سعودی خبر دادند.

به گزارش «العربیه» نمایندگان ارتش و نیروهای پشتیبانی سریع سودان شامگاه پنج‌شنبه 21 اردیبهشت با امضای این توافق اولیه در جده ضمن تاکید بر تعهد خود به حاکمیت و یکپارچگی سودان از مساعی جمیله کشورهای دوست سودان، استقبال کردند.

در چارچوب این توافق که اعلامیه جده نام گرفته بر ضرورت خودداری ارتش و نیروهای پشتیبانی سریع سودان از هر گونه حمله‌ای که به غیرنظامیان و ساختارهای غیرنظامی آسیب می‌رساند، تاکید شد.

اولویت‌بخشی به منافع مردم سودان

دو طرف گفت‌وگو‌های جده توافق کردند که به منافع مردم سودان اولویت بخشند و ارتش و نیروهای پشتیبانی سریع سودان همه احتیاط‌های لازم را برای محافظت از غیرنظامیان در برابر هر گونه آسیبی اتخاذ کنند.

بنا به توافق امضا شده مقرر شد که به همه غیرنظامیان در سودان اجازه داده شود مناطق درگیری و محاصره شده را ترک کنند.

دو طرف همچنین متعهد شدند که به روند تخلیه افراد و حریم اماکن عمومی و خصوصی در سودان و محافظت از کادر درمان و کارکنان بخش بهداشت و خدمات عمومی احترام گذاشته و پایبند شوند.

تسهیل امدادرسانی بشردوستانه

به آتش‌بس‌های اعمال شده احترام گذاشته و با اهداف انسان‌دوستانه پایبند و تدابیر سریع و آسانی را برای تسهیل امدادرسانی بشردوستانه اتخاذ کنند و نیازهای حیاتی و ضروری شهروندان برای زنده ماندن آنها در سودان را فراهم سازند.

همچنین مقرر شد که دو طرف نزاع در سودان به دوره‌های آتش‌بس‌های منظمی که با هدف انسان‌دوستانه برقرار می‌شود و همچنین روزهای آرامش بر حسب نیاز در سودان پایبند بمانند.

مطالبات و شروط

بنا به این گزارش نمایندگان ارتش و پشتیبانی سریع سودان در جده تلاش کردند که در چارچوب این توافق مطالبات و شرط‌هایی را بگنجانند که بنا به صلاحدید میانجی‌گران این موضوع به تعویق انداخته شده و توافق تنها به برقراری آتش‌بس و گشودن کریدورهای امن برای امدادرسانی بشردوستانه محدود شد.

شایان ذکر است که مذاکرات میان دو طرف نظامی متخاصم در سودان تا ساعاتی پایانی پنج‌شنبه و با هدف برقراری آتش‌بس پایدار در سودان که امکان کمک‌رسانی به مناطق نیازمند را فراهم می‌سازد، ادامه داشت.

تلاش‌ها برای برقراری آتش‌بس پایدار در سودان از سوی پادشاهی عربی سعودی و ایالات متحده آمریکا با حضور نمایندگان ارتش و نیروهای پشتیبانی سریع سودان در جده در حالی ادامه دارد که هشدارهای بین‌المللی درباره وخیم‌تر شدن اوضاع امنیتی و انسانی به‌طور خطرناک به طور گسترده‌ای افزایش یافته است.

افزون بر آن نگرانی‌ها درباره خطر گسترش نزاع بین نظامیان متخاصم و تبدیل آن به جنگی تمام عیار در سودان که احتمال می‌رود شعله‌های آن به کشورهای مجاور و منطقه امتداد یابد تشدید شده است و با تداوم بحران هر روز به‌طور فزاینده‌ای بر تعداد آوارگان پناهجو و فراریان از خشونت‌ها و همچنین قیمت نیازهای غذایی و پزشکی در این کشور افزوده می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم