موج جدید حملات موشکی از غزه به اسرائیل پس از 13 ساعت آتش‌بس

ارتش اسرائیل نیز مواضعی در شهر رفح در جنوب غزه را هدف قرار داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

پس از ساعاتی از آتش‌بس در نوار غزه، صبح جمعه 22 اردیبهشت هواپیماهای شناسایی اسرائیلی بر فراز آسمان این منطقه به پرواز درآمدند و متعاقب آن چندین موشک از غزه به سوی شهرک‌های اسرائیلی شلیک شد.

خبرنگار «العربیه» هم امروز گزارش داد که سامانه دفاع هوایی اسرائیل موسوم به «گنبد آهنین» موفق به رهگیری و انهدام سه موشک شلیک‌شده از غزه شد.

بنا به این گزارش، 6 موشک از غزه به اسرائیل شلیک شد و صدای آژیر خطر هم در شهرک‌های اسرائیلی به گوش رسید.

همزمان ارتش اسرائیل نیز مواضعی در شهر رفح در جنوب غزه را هدف قرار داد.

ارتش اسرائیل پیشتر در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که شامگاه پنج‌شنبه به بمباران تاسیسات نظامی وابسته به گروه جهاد اسلامی در غزه ادامه داد.

این اطلاعیه افزوده که جهاد اسلامی از روز 9 می تا کنون 866 موشک به اسرائیل شلیک کرده که سامانه «گنبد آهنین» 260 عدد از آنها را منهدم کرده است.

طبق این اطلاعیه، ارتش اسرائیل نیز 215 موضع در غزه را طی مدت مذکور مورد هدف قرار داده است.

این در حالی است که هیئت میانجگری مصر روز گذشته برای برقراری آتش‌بس میان دو طرف وارد تل‌آویو، پایتخت اسرائیل شد و همزمان هیئت گروه جهاد اسلامی نیز به قاهره سفر کرد.

منابع العربیه گزارش دادند که مصر درصدد برقراری آتش‌بسی 48 ساعته میان دو طرف درگیری در غزه است.

اسرائیل روز گذشته در اقدامی تنش‌آمیز «احمد ابو دقه» از فرماندهان گردان‌های قدس، شاخه نظامی گروه جهاد اسلامی را در غزه ترور کرد.

در واکنش به این اقدام، گروه جهاد اسلامی به شلیک چندین موشک به اسرائیل اقدام کرد و پس از آن قاهره هشدار داد که اقدامات میانجی‌گرانه مصر نتوانسته مانع کاهش تنش‌ها شود.

موج جدید تنش‌ها با درگذشت عدنان خضر، زندانی فلسطینی عضو گروه جهاد اسلامی به‌دلیل اعتصاب غذا در یکی از زندان‌های اسرائیل و عدم تحویل پیکر او به خانواده‌اش آغاز شد.

در نتیجه آن، گروه‌های فلسطینی ده‌ها موشک از غزه به اسرائیل شلیک کردند.

متعاقب آن، ارتش اسرائیل از 9 ماه جاری میلادی به ترور شماری از فرماندهان نظامی گروه جهاد اسلامی از جمله علی غالی، مسئول یگان موشکی جهاد و احمد ابو دقه اقدام کرد.

جهاد اسلامی تحویل جسد عدنان خضر و توقف ترور فرماندهان خود از سوی اسرائیل را شرط برقراری آتش‌بس عنوان کرد اما اسرائیل با رد این شروط، خواستار ایجاد آتش‌بس دوجانبه بدون هیچ پیش شرطی شد.

نوار غزه طی سال‌های اخیر شاهد درگیری‌های پیوسته‌ای میان اسرائیل و گروه‌های فلسطینی بوده است و آخرین موج درگیری‌ها به کشته‌شدن حدود 30 فلسطینی منجر شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید