پیشرفت در گفت‌وگوهای جده میان دو طرف درگیری سودان

گفت‌وگوهای جده شب گذشته تا پاسی از شب با هدف برقراری آتش‌بس و ارسال کمک‌های بشردوستانه به مناطق درگیری ادامه یافت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

به‌رغم درگیری‌ شدید در ساعت‌های گذشته میان ارتش سودان و نیروهای «پشتیبانی سریع» در خارطوم، پایتخت این کشور، خبرهایی از پیشرفت گفت‌وگوهای جده میان دو طرف در چارچوب ابتکارعمل مشترک سعودی-آمریکا نیز منتشر شده است.

در همین رابطه، خالد عمر یوسف، سخنگوی فرایند سیاسی سودان، پنج‌شنبه 21 اردیبهشت از پیشرفت در مذاکرات و نزدیکی به توافق میان دو طرف منازعه خبر داد.

او در گفت‌وگو با «العربیه» تصریح کرد که مذاکرات جده به خوبی در حال انجام است و دو طرف خواستار رسیدن به توافق هستند.

وی با اشاره به این که در هر لحظه احتمال توافق وجود دارد، بیان کرد که بهترین گزینه برای بحران کنونی سودان، راه‌حل سیاسی و مسالمت‌آمیز است.

خبرگزاری «رویترز» نیز روز گذشته به نقل از یک منبع نزدیک به مذاکرات جده اعلام کرد که این مذاکرات پیشرفت خوبی داشته و به‌زودی میان دو طرف درگیری آتش‌بس برقرار خواهد شد.

خوش‌بینی محتاطانه

از سویی، ویکتوریا نولاند، دستیار وزیر خارجه آمریکا اظهار داشت که مذاکره‌کنندگان آمریکایی حاضر در جده «خوش‌بینی محتاطانه‌ای» درباره توقف آتش‌بس و رعایت مسائل بشردوستانه توسط دو طرف منازعه دارند.

او همچنین گفت که مذاکره‌کنندگان آمریکایی در صورت عدم توافق طرف‌های درگیری، تحریم‌هایی را علیه برخی شخصیت‌های دو طرف پیشنهاد خواهند کرد.

گفت‌وگوهای جده شب گذشته تا پاسی از شب با هدف برقراری آتش‌بس و ارسال کمک‌های بشردوستانه به مناطق درگیری ادامه یافت.

این در حالی است که نهادهای بین‌المللی درباره افزایش تنش‌ها در سودان و تبدیل بحران کنونی به یک جنگ گسترده و افزایش دامنه آن به کشورهای منطقه هشدار داده‌اند.

این نهادها همچنین تاکید کردند که در صورت ادامه درگیری‌ها در سودان، بسیاری از مردم این کشور آواره شده و نیازهای غذایی و پزشکی نیز افزایش چشمگیری خواهد یافت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size