جهاد اسلامی: ترورهای اسرائیل بدون پاسخ نخواهد ماند

گروه جهاد اسلامی از اسرائیل خواسته که ترور فرماندهان این گروه را متوقف کند ‌و جسد خضر عدنان از فرماندهان این گروه را به خانواده‌اش تحویل دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

گروه جهاد اسلامی، از گروه‌های مسلح فلسطینی در باریکه غزه، پنج‌شنبه 21 اردیبهشت در بیانیه‌ای تاکید کرد که «ترورهای اسرائیل بدون پاسخ نخواهد ماند» و «همه گزینه‌ها برای گروه‌های مقاومت بر روی میز هستند.»

به‌رغم تبادل آتش میان گروه جهاد اسلامی و ارتش اسرائیل در غزه، دولت مصر برای برقراری آتش‌بس میان دو طرف درگیری تلاش‌هایی را آغاز کرده است.

با این حال، ترور بامداد امروز «علی غالی»، عضو کمیته نظامی و فرمانده یگان موشکی گردان‌های قدس وابسته به گروه جهاد اسلامی می‌تواند تلاش‌ها برای برقراری آتش‌بس در غزه را با شکست مواجه سازد.

پیش از این هم گروه جهاد اسلامی از اسرائیل خواسته بود که ترور فرماندهان این گروه را متوقف کند ‌و جسد خضر عدنان از فرماندهان این گروه را به خانواده‌اش تحویل دهد.

در مقابل، اسرائیل این شروط را رد کرد و اعلام داشت که تنها به آتش‌بس دو جانبه پایبند خواهد بود.

تل‌آویو همچنین از تحویل جسد خضر عدنان به خانواده‌اش که به‌دلیل اعتصاب غذا در یکی از زندان‌های اسرائیل درگذشت، خودداری کرده است.

تلاش‌های بین‌المللی برای آتش‌بس

یک منبع وابسته به جهاد اسلامی به خبرگزاری «العالم العربی» گفت که تلاش‌های دیپلماتیک مصر، قطر و برخی طرف‌های بین‌المللی هم‌اکنون «پیرامون راه‌حلی میانه بین دو طرف درگیری برای برقراری آتش‌بس است.»

غزه روز گذشته به‌دلیل پیگیری تلاش‌ها جهت ایجاد آتش‌بس شاهد توقف نسبی تبادل آتش میان دو طرف بود اما پس از رد شروط جهاد اسلامی از سوی اسرائیل، مجددا این منطقه شاهد افزایش تنش‌ها شد.

در همین رابطه، گروه جهاد شامگاه چهارشنبه و بامداد پنج‌شنبه ده‌ها موشک به شهرک‌های اطراف غزه و جنوب تل‌آویو شلیک کرد و در مقابل نیز اسرائیل اهدافی در غزه را بمباران و علی غالی را ترور کرد.

از زمان آغاز درگیری‌ها از روز سه‌شنبه گذشته تا کنون، دست‌کم 25 فلسطینی طی حملات هوایی اسرائیل کشته شدند.

این در حالی است که از آغاز سال جدید میلادی 125 فلسطینی و 19 اسرائیلی در درگیری میان دو طرف کشته شده‌اند.

به گزارش منابع سازمان ملل متحد، درگیری‌های سه روز در اوت سال 2022 میان اسرائیل و گروه جهاد اسلامی نیز به کشته‌شدن 49 فلسطینی، شامل 12 عضو گروه جهاد و 19 کودک فلسطینی منجر شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید