تشدید نظارت‌ شورای حقوق بشر سازمان ملل بر موارد نقض حقوق شهروندان در سودان

جنگ بین ارتش و نیروهای پشتیبانی سریع سودان، تاکنون صدها کشته و هزاران زخمی برجای گذاشته، کمک‌رسانی را مختل کرده و موج گسترده‌ای از آوارگان پناهجو را به خارج از مرزهای این کشور سرازیر کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد پنج‌شنبه، 21 اردیبهشت طرحی را برای افزایش نظارت بر موارد نقض حقوق بشر در سودان، جایی که صدها غیرنظامی از زمان آغاز درگیری در اواسط ماه گذشته کشته و هزاران زخمی شده‌اند، به تصویب رساند.

هجده کشور به طرح ارائه شده از سوی غرب رای مثبت دادند، 15 کشور رای مخالف و 14 کشور رای ممتنع دادند.

به گزارش «رویترز»، این طرح از سوی کشورهای غربی، از جمله بریتانیا و ایالات متحده، برای محکوم کردن تخلفات جناح‌های متخاصم سودان تنظیم شده بود، اما بسیاری از کشورهای دیگر نیز در حمایت از آن به این کشورها پیوستند.

این در حالیست که هیچ کشور آفریقایی به این طرح رای مثبت نداده و سفیر سودان این درگیری را یک امر داخلی توصیف کرده و خواستار «راه‌حل‌های آفریقایی برای مشکلات آفریقا» شد.

فولکر ترک، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، به شورای 47 عضوی مستقر در ژنو، که تنها نهاد متشکل از دولت‌ها برای حمایت از حقوق بشر در سراسر جهان است، گفت که هر دو طرف در درگیری سودان قوانین بین‌المللی انسانی را «پایمال» کرده‌اند.

چین نیز از این نشست انتقاد کرد، در حالی که نماینده پاکستان گفت که این نشست خطر تشدید خشونت را در پی دارد.

حسن حمید حسن، سفیر سودان، کل جلسه را مورد تمسخر قرار داد و پرسید: «چرا در این زمان برای برگزاری چنین جلسه‌ای عجله دارید، به خصوص که از حمایت هیچ کشور آفریقایی یا عربی برخوردار نشده است. آنچه در سودان اتفاق می‌افتد یک امر داخلی است و آنچه SAF (نیروهای مسلح سودان) انجام می‌دهند یک وظیفه اساسی است که همه ارتش‌ها در همه کشورهای جهان بر عهده دارند.»

جنگ بین ارتش و نیروهای پشتیبانی سریع سودان، تاکنون صدها کشته و هزاران زخمی برجای گذاشته، کمک‌رسانی را مختل کرده و در پی تبدیل خارطوم به میدان جنگ از اواسط ماه آوریل گذشته تا کنون موج گسترده‌ای از آوارگان پناهجو را به خارج از مرزهای این کشور سرازیر کرد.

پیشتر، «رویترز» در گزارشی نوشته بود که نامه‌ای به تاریخ 5 مه، نشان می‌دهد که بریتانیا، ایالات متحده آمریکا، آلمان و نروژ قرار است از رئیس شورای حقوق بشر سازمان ملل بخواهند جلسه‌ای را برای بررسی افزایش خشونت‌ها در سودان که از 15 آوریل آغاز شده، برگزار کند.

تلاش برای توقف درگیری در سودان از روز نخست آغاز درگیری‌ها ادامه داشته ولی تاکنون به نتیجه نرسیده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید