تاکید امارات بر لزوم استفاده از فناوری برای مقابله با تغییرات اقلیمی

الجابر: «باید روی فناوری‌هایی سرمایه‌گذاری کنیم که جایگزین‌های بدون کربن ایجاد می‌کنند.»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سلطان الجابر، وزیر صنعت و فناوری پیشرفته امارات متحده عربی، چهارشنبه در جریان کنفرانسی در ابوظبی گفت که رهبران جهان باید برای مقابله با تغییرات اقلیمی از فناوری بهره ببرند.

به گزارش «العربیه»، الجابر، که مدیر مذاکرات اقلیمی COP28 نیز هست که اواخر امسال در امارات برگزار می‌شود، طی سخنرانی خود در انجمن فناوری اقلیمی، به مخاطبان گفت «حیاتی‌ترین ابزار» برای مبارزه با تغییرات اقلیمی، فناوری است.

جابر گفت: «با استفاده از فناوری‌ می‌توانیم یک مدل توسعه اقتصادی جدید مبتنی بر پایان دادن به انتشار گازهای گلخانه‌ای ایجاد کنیم و در عین حال رشد اقتصادی پایدار را ممکن کنیم.»

جابر گفت که سیاستگذاران باید شرکت‌های فناوری را برای کمک به تجاری‌سازی فرایند جذب کربن تشویق کنند. این فرایند شامل به دام انداختن دی اکسید کربن حاصل از سوزاندن سوخت‌های فسیلی و سایر مواد شیمیایی و ذخیره آنها به گونه‌ای است که بر جو تأثیری نداشته باشد و روند گرمایش جهانی را کاهش دهد.

مجمع دو روزه اقلیمی ابوظبی بر شناسایی راه‌هایی برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای در بخش انرژی با هدف تعیین‌شده در آخرین گزارش هیئت بینا‌دولتی تغییرات اقلیمی تمرکز خواهد کرد.

این گزارش تاکید کرده که جهان باید تا سال 2030 انتشار گازهای گلخانه‌ای را به زیر 43 درصد برساند. کنفرانس مذکور همچنین چگونگی استفاده از فناوری برای کاهش اثرات تغییرات اقلیمی را بررسی خواهد کرد.

در جریان کنفرانس، جابر همچنین گفت: «جهان باید جدیدترین فناوری‌ها مانند هوش مصنوعی، رباتیک و بلاک‌چین را برای افزایش کارایی انرژی‌هایی که امروزه در بخش‌های مختلف استفاده می‌کنیم، به کار گیرد».

وی افزود: «ما باید انتشار گازهای گلخانه‌ای در همه بخش‌ها از جمله حمل‌ونقل، کشاورزی و صنعت و البته سوخت‌های فسیلی را کنار بگذاریم، و در عین حال روی فناوری‌هایی سرمایه‌گذاری کنیم که جایگزین‌های بدون کربن ایجاد می‌کنند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید