نظرسنجی‌‌ها و چالش‌های نامزدها در آستانه برگزاری انتخابات ترکیه

رهبر اپوزیسیون ترکیه متعهد شده که در صورت پیروزی او تحریم‌های غرب علیه روسیه که اردوغان تاکنون از اجرای آن سرباز زده است را به مورد اجرا بگذارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در آستانه برگزاری انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری ترکیه، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری کنونی و رئیس حزب عدالت و توسعه (AKP) در این کشور با بزرگترین چالش سیاسی خود مواجه است و نظرسنجی‌ها حاکی از آن است که یک اپوزیسیون متحد می‌تواند به دو دهه حکمرانی او پایان دهد.

به گزارش «گاردین»، در بحبوحه یک بحران اقتصادی و ماه‌ها پس از زلزله‌ای که به کشته شدن بیش از 50 هزار نفر و آواره شدن میلیون‌ها نفر منجر شد، رای‌دهندگان در فرایند انتخابات پارلمانی و ریاست‌جمهوری که یکشنبه آینده برگزار خواهد شد اراده مردم ترکیه را درباره این‌که چه کسی این کشور 85 میلیون نفری را رهبری کند، به نمایش خواهند گذاشت.

اردوغان از ارزش‌های اجتماعی، مذهبی و محافظه‌کارانه در داخل کشور دفاع می‌کند و بر رژیمی که منتقدانش آن را استبدادی توصیف می‌کنند، ریاست می‌کند. او در خارج از کشور بر نفوذ ترکیه در منطقه تاکید کرده و روابط آن را با غرب سست کرده است.

اما رقیب اصلی او که کمال قلیچدار اوغلو از حزب سکولاریست جمهوری خواه خلق (CHP) و نامزد ائتلاف شش حزبی «اتحاد ملت» است که متعهد شده است که بسیاری از سیاست‌های اردوغان، از جمله ریاست اجرایی همه جانبه او را تغییر دهد.

رهبر اپوزیسیون ترکیه متعهد شده است که در صورت پیروزی تحریم‌های غرب علیه روسیه که اردوغان تاکنون از اجرای آن سرباز زده است را علیه مسکو به مورد اجرا بگذارد.

قلیچداراوغلو گفته است که «روسیه می‌داند که ما در ناتو هستیم و از تصمیمات آن تبعیت خواهیم کرد.»

قلیچداراوغلو همچنین به روزنامه آمریکایی «وال استریت ژورنال» گفت که پس از تلاش اردوغان برای ایجاد روابط نزدیک‌تر با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، نقش ترکیه را به عنوان یک عنصر کلیدی در ناتو تقویت خواهد کرد و همچنین قصد دارد تلاش ترکیه برای پیوستن به اتحادیه اروپا را احیا کند.

رهبر مخالفان دولت اردوغان افزود: «انتخابات ممکن است یک لحظه تاریخی باشد، این واقعیت برای ما، برای ترکیه، برای اتحادیه اروپا که می‌خواهیم عضو آن باشیم و همچنین برای تمدن غرب بسیار مهم است.»

اردوغان که از سال 2003 رهبری ترکیه را بر عهده دارد، به دنبال ایفای نقش‌ در بحران اوکراین بوده و برای پیشبرد هدف خود مبنی بر تبدیل آنکارا به یک قدرت منطقه‌ای مهم، در عین حال که او به اوکراین تسلیحات می‌فروشد برای حفظ رابطه نزدیک خود با مسکو تلاش می‌کند.

نارضایتی رای‌دهندگان در مورد اقتصاد بیمار ترکیه، اتهامات فساد و سوءاستفاده از قدرت و نگرانی در مورد مدیریت دولت اضافه بر تبعات زلزله‌های شدید ماه فوریه که برخی شهرهای این کشور را به ویرانه تبدیل کرد، در حال افزایش است. با این وجود اما قلیچداراوغلو همچنان در تبدیل این نارضایتی‌ها به پیروزی انتخاباتی با چالش بزرگی مواجه است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید