دادگاه پس از متهم کردن عمران خان بازداشت او را برای مدت هشت روز تایید کرد

حسن اقبال، وزیر برنامه‌ریزی و توسعه پاکستان: دستگیری خان نه با انگیزه آزار سیاسی و نه به دستور دولت انجام گرفته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وکلای عمران خان، نخست‌وزیر پیشین پاکستان اعلام کردند که او چهارشنبه 20 اردیبهشت، یک روز پس از بازداشت به اتهام فساد مالی، به مدت هشت روز در بازداشت قرار گرفته است.

علی بخاری، یکی از وکلای خان، پس از جلسه تفهیم اتهام غیرعلنی به «خبرگزاری فرانسه» گفت: «دادگاه مقرر داشت تا عمران خان به مدت هشت روز در بازداشت بماند.»

از سویی شبکه تلویزیونی پاکستان «جیو نیوز» اعلام کرد که دادگاه چهارشنبه، خان را به فروش غیرقانونی هدایای دولتی در دوران نخست‌وزیری از سال 2018 تا 2022 متهم کرد.

این کیفرخواست در پی تصمیم کمیته انتخابات پاکستان در اکتبر گذشته صادر شد که خان را به فروش غیرقانونی هدایای دولتی محکوم و او را از داشتن هرگونه منصب دولتی تا انتخابات بعدی، منع کرد.

این در حالی است که خان، ارتکاب هرگونه از این موارد تخلف را رد می‌کند.

مسئولان ذی‌ربط، روز گذشته خان را در ارتباط با یک پرونده فساد مالی دیگر مربوط به دارایی‌ها، بازداشت کردند. این اقدام سازمان مبارزه با فساد پاکستان، اعتراضات خشونت‌آمیز در سراسر کشور را در پی داشت و دست‌کم دو ایالت از دولت فدرال خواستند تا نیروهای خود را برای بازگرداندن نظم، مستقر کند.

حسن اقبال، وزیر برنامه‌ریزی و توسعه پاکستان نیز امروز گفت که دستگیری خان «نه با انگیزه آزار سیاسی و نه به دستور دولت انجام گرفته است.

او گفت که این بازداشت در چارچوب روال قانونی سالم از سوی دفتر حسابرسی ملی، صورت می‌گیرد که نشان داد این دفتر از «استقلال» برخوردار است.

این دفتر در گذشته نیز مقامات سابق، از جمله نخست‌وزیران، سیاستمداران و پرسنل نظامی بازنشسته را بازداشت کرده است، اما برخی، دفتر حساب‌رسی را ابزاری می‌دانند که از سوی مقامات، به ویژه ارتش، علیه مخالفان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم