حملات اسرائیل به غزه؛ تعطیلی فرودگاه بن گوریون به‌دلیل حمله موشکی گروه‌های فلسطینی

رادیو ارتش اسرائیل اعلام کرد که گروه جهاد اسلامی مسئول حملات موشکی به اسرائیل است و گروه حماس در این موشک‌پرانی نقشی ندارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

خبرنگار «العربیه»، چهارشنبه 20 اردیبهشت از ادامه حملات هوایی اسرائیل به غزه گزارش داد و همزمان ارتش اسرائیل هم اعلام کرد که حملات هوایی افراد و مکان‌های شلیک‌کننده موشک از غزه را هدف قرار می‌دهد.

«کانال 13» تلویزیون اسرائیل نیز از حمله گسترده ارتش این کشور به باریکه غزه خبر داد.

خبرنگار العربیه افزود که گروه‌های فلسطینی در پاسخ به حملات هوایی اسرائیل، ده‌ها موشک از غزه به خاک اسرائیل شلیک کردند. از سویی، سامانه دفاع هوایی «گنبد آهنین» اسرائیل نیز در واکنش به این حملات موشکی فعال شد و چندین موشک شلیک‌شده به عسقلان را رهگیری و منهدم کرد.

گزارش‌هایی هم از به صدا درآمدن آژیر خطر در شهرهای مرکزی اسرائیل و تل‌آویو، پایتخت این کشور منتشر شده است.

از سویی، رادیو اسرائیل گزارش داد که موشک‌های شلیک‌شده از غزه به تل‌آویو باعث توقف پروازها از فرودگاه بن گوریون شد.

رادیو ارتش اسرائیل نیز اعلام کرد که گروه جهاد اسلامی مسئول حملات موشکی به اسرائیل است و گروه حماس در این موشک‌پرانی نقشی ندارد.

در همین رابطه، منابع پزشکی فلسطینی از کشته‌شدن یک فلسطینی دیگر در اثر حملات اسرائیل به غزه خبر دادند.

وقت ترور

ایتمار بن غفیر، وزیر امنیت داخلی اسرائیل نیز همزمان با آغاز مجدد حملات هوایی اسرائیل به نوار غزه در اظهارتی گفت که «زمان ترورها فرا رسیده است.»

فرماندهی نیروی هوایی اسرائیل اعلام کرد که 6 سکوی پرتاب موشک در چندین منطقه غزه را هدف قرار داده است.

خبرنگار العربیه بیان کرد که هواپیماهای نظامی اسرائیل اهدافی در «بیت لاهیا» در شمال غزه و یک موضع مربوط به گردان‌های قسام در عسقلان را مورد حمله قرار داده و هواپیماهای شناسایی اسرائیل نیز به پروازهای خود بر آسمان غزه ادامه دادند.

پیشتر، ارتش اسرائیل از ادامه آماده‌باش نظامی در اطراف باریکه غزه خبر داده بود.

ارتش اسرائیل از بامداد سه‌شنبه، حملاتی را علیه سایت‌های نظامی جهاد اسلامی در غزه انجام داد که در نتیجه آن 15 نفر از جمله 3 نفر از برجسته‌ترین رهبران نظامی و غیرنظامی این جنبش کشته و دهها نفر دیگر زخمی شدند.

اقدامات مصر

وزارت خارجه مصر امروز اعلام کرد که سامح شکری، وزیر خارجه این کشور با هدف کاهش تنش میان طرف‌های فلسطینی و اسرائیلی با همتایان اردنی، آلمانی و فرانسوی در برلین دیدار خواهد کرد.

احمد ابوزید، سخنگوی وزارت خارجه مصر اعلام کرد که دیدار شکری با همتایان خود در برلین در چارچوب ابتکارعمل مونیخ برای صلح خاورمیانه است.

ابوزید اظهار داشت که حملات مکرر و غیرقانونی نیروهای اسرائیلی به شهرها و شهروندان فلسطینی، افزایش تنش‌ها و غیر قابل کنترل‌شدن شرایط را محتمل کرده است.

سخنگوی وزارت خارجه مصر تاکید کرد، شرایط کنونی نیازمند تلاش بین‌المللی برای توقف تجاوزات اسرائیل علیه فلسطینیان بوده و همکاری همه طرف‌های منطقه‌ای و جهانی در این رابطه ضروری است.

ادامه شرایط فوق‌العاده

روزنامه «تایمز اسرائیل» هم گزارش داد به‌رغم عدم شلیک موشک در شب گذشته از غزه، محدودیت‌ها و شرایط فوق‌العاده برای ساکنان اطراف غزه کماکان باقی خواهد ماند.

دانیال هاگاری، سخنگوی ارتش اسرائیل تصریح کرد که شب گذشته «به دلیل عملیات غافلگیرانه ارتش علیه جهاد اسلامی، شاهد موشک‌پرانی از غزه به اسرائیل نبودیم.»

با این حال او گفت: «احتمال وقوع هر اتفاقی کماکان وجود دارد. به‌زودی شرایط را برای کاهش دستورالعمل‌های امنیتی مورد ارزیابی مجدد قرار خواهیم داد.»

مقامات اسرائیلی پیش از این اجرای اقدامات پیشگیرانه امنیتی برای ساکنان تا 40 کیلومتری مرز غزه را الزامی کرده بودند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید