بحران سودان؛ درگیری‌های پراکنده در خارطوم و افزایش شمار قربانیان

سازمان بین المللی مهاجرت: تعداد آوارگان در داخل سودان به بیش از 700 هزار نفر رسیده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بحران سودان در بحبوحه تداوم تلاش‌ برای پایان دادن به درگیری و دستیابی به آتش‌بس دائمی، چهارشنبه 20 اردیبهشت وارد بیست و پنجمین روز خود شد.

در تازه‌ترین تحولات میدانی، منابع «العربیه» از شنیده‌شدن صدای مهیب حملات سنگین هوایی، انفجار و درگیری در مرکز خارطوم خبر دادند.

سازمان جهانی بهداشت در آخرین برآورد شمار قربانیان اعلام کرد که تعداد کشته‌شدگان درگیری‌های سودان به 604 نفر شامل غیرنظامیان رسید. به گفته این سازمان، درگیری‌ها همچنین بیش از 5100 زخمی برجای گذاشته است.

حفاظت از کارکنان مراکز بشردوستانه

در همین حال، غارت و دزدی به بحران اصلی سودان در این روزها تبدیل شده است.

سازمان ملل با محکوم‌کردن چپاول مجتمع بزرگ برنامه جهانی غذا در خارطوم، تاکید کرد که آژانس‌های سازمان ملل متحد و همه شرکای آن در عرصه اعمال بشردوستانه به شدت از عملیات چپاول در سودان متاثر شده‌اند.

این سازمان بدون متهم کردن طرف خاصی، بر ضرورت حفاظت از کارکنان مراکز بشردوستانه از جمله بیمارستان‌ها و احترام به آنها، تاکید ورزید.

تشکیل گشت‌های حفاظتی مردمی

همزمان با تداوم نبردها در سودان، پیامدهای متعدد آن بر زندگی شهروندان در بسیاری از مناطق خارطوم قابل مشاهده است به طوری که بازارها، مغازه‌ها و منازل به دلیل نبود امنیت، هدف سرقت قرار گرفتند.

این وضعیت باعث شد تا شهروندان در صدد حفظ امنیت مناطق سکونت و دارایی‌های خود برآیند و گشت‌های حفاظتی تشکیل دهند.

از سوی دیگر سازمان بین‌المللی مهاجرت اعلام کرد که به دلیل تداوم درگیری‌ها میان ارتش و نیروهای پشتیبانی سریع، تعداد آوارگان در داخل سودان، افزایش یافته و به بیش از 700 هزار نفر رسیده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید