اعتراضات در پاکستان پس از بازداشت عمران خان

خان مدعی است که ارتش پاکستان و شهباز شریف نخست‌وزیر برای برکناری وی از قدرت توطئه کرده‌اند، و اکنون نیز به دنبال قتل وی هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از بازداشت عمران خان، نخست‌وزیر پیشین پاکستان، توسط نیروهای امنیتی این کشور، پاکستان به عرصه خشونت و ناآرامی تبدیل شده است، و دولت برای جلوگیری از پخش اخبار ناآرامی‌ها اینترنت را قطع کرده است.

به گزارش «گاردین»، ساعاتی پس از دستگیری عمران خان در دادگاهی در اسلام‌آباد در روز سه‌شنبه، اعتراضات در سراسر پاکستان آغاز شد، و معترضان ارتش را متهم به سازماندهی بازداشت وی کردند. بیش از 40 نفر دستگیر شدند، و مقامات گفتند که یک معترض در شهر کویته کشته شده است.

در کراچی یک خودروی پلیس به آتش کشیده شد، و در لاهور، هواداران خان پس از وارد شدن به خانه فرمانده ارتش، شیشه‌ها را شکستند و اثاثیه را آتش زدند و شعار دادند: «به شما هشدار داده بودیم که با عمران خان کاری نداشته باشید!»

به گفته مقامات مخابرات پاکستان، خدمات اینترنت موبایل در سراسر کشور قطع شده است، و دسترسی به فیسبوک، یوتیوب و توییتر، که ویدیوهای اعتراضات به‌طور گسترده در آنها به اشتراک گذاشته می‌شد، محدود شده است.

به گزارش گاردین، بازداشت خان، که پارسال از قدرت برکنار شد و از آن زمان چندین بار از دستگیری طفره رفته است، ساعاتی پس از انتشار یک پیام ویدیویی از سوی وی صورت گرفت که در آن ادعاهای خود مبنی بر اینکه تشکیلات نظامی قدرتمند پاکستان دو بار اقدام به ترور وی کرده است را تکرار کرد.

خان مدعی است که ارتش پاکستان و شهباز شریف، نخست‌وزیر این کشور، برای برکناری وی از قدرت توطئه کرده‌اند، و اکنون نیز به دنبال قتل وی هستند. ارتش و نخست وزیر این ادعاهای خان را رد می‌کنند.

بر اساس بیانیه‌ای که پلیس اسلام‌آباد منتشر کرده است، بازداشت خان مربوط به پرونده «تراست القدیر» است، که در آن ادعا شده خان از طریق معاملات غیرقانونی زمین میلیاردها روپیه درآمد کسب کرده است. این بیانیه تاکید کرده که خان روز چهارشنبه به دادگاه سپرده می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید