عبدالفتاح البرهان: با بین‌المللی شدن بحران سودان مخالفیم

فرمانده ارتش سودان: از پادشاهی عربی سعودی برای میزبانی مذاکرات طرف‌های سودانی قدردانی می‌کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سپهبد عبدالفتاح البرهان، فرمانده ارتش سودان و رئیس شورای حاکمیت گذار در این کشور دوشنبه 18 اردیبهشت گفت، «ما با بین‌المللی کردن قضیه کشورمان مخالف هستیم و نمی‌خواهیم شرایط خارجی بر ما تحمیل شود».

البرهان از سعودی برای میزبانی مذاکرات طرف‌های سودانی با هدف توقف درگیری‌ها تشکر کرد.

فرمانده ارتش سودان در مصاحبه با رسانه‌های مصری گفت که اکنون نمی‌توان درباره هیچ تاریخی برای آتش‌بس صحبت کرد زیرا اگر نیروهای پشتیبانی سریع محله‌های مسکونی را ترک نکنند، هیچ فایده‌ای از مذاکره با آنها وجود ندارد.

او افزود که راه حل مسالمت‌آمیز بهترین راه‌کار برای حل بحران کنونی سودان است.

البرهان توضیح داد که نیروهای پشتیبانی سریع در بیمارستان‌ها و ایستگاه‌های پلیس پایتخت سودان مستقر هستند.

او با اشاره به اینکه حضور نیروهای پشتیبانی سریع در نهادهای دولتی مانع از عملیات ارتش می‌شود، گفت: «به پایان حضور نیروهای پشتیبانی سریع در خارطوم نزدیک شده‌ایم».

این فرمانده ارشد نیروهای مسلح سودان تاکید کرد: «نگران آنیم که جنگ به سایر ایالت‌های سودان نیز سرایت کند.»

این اظهارات البرهان پس از درگیری مجدد امروز در خارطوم و «ام‌درمان» که به‌رغم آتش‌بسی که قرار است ادامه یابد و همزمان با ادامه مذاکرات ارتش سودان و نیروهای پشتیبانی سریع در جده، بیان شده است.

آتش‌بس پایدار

درگیری‌ها در خارطوم در حالی ادامه دارد که میانجی‌‌گران بین‌المللی و منطقه‌ای همچنان در تلاشند تا دو طرف را با هدف برقراری یک آتش‌بس پایدار به مذاکره سوق دهند.

روز شنبه مذاکرات در جده بین نمایندگان ارتش به رهبری عبدالفتاح البرهان و نیروهای پشتیبانی سریع به رهبری محمد حمدان معروف به «حمیدتی» به منظور دستیابی به یک آتش‌بس پایدار به منظور تسهیل در انتقال تجهیزات پزشکی و کمک‌های بشردوستانه که برای چند روز ادامه خواهد داشت، آغاز شد.

این در حالی است که برخی ناظران درباره احتمال توافق دو طرف حول یک راه‌حل سیاسی یا دست‌یابی آنها به آتش‌بس پایدار در آينده‌ای نزدیک، ابراز تردید می‌کنند.

گفت‌وگوهای بی‌نتیجه

لازم به یادآوری است که گفت‌وگوهایی پس از سلسله ابتکارات منطقه‌ای عربی و آفریقایی به ویژه کشورهای شرقی این قاره از طریق سازمان IGAD انجام گرفت، اما این گفت‌وگوها تاکنون هیچ نتیجه‌ای به‌دنبال نداشته است.

درگیری‌های بین نظامیان در سودان تاکنون به 700 کشته و بیش از 5000 زخمی منجر شده است.

بر اساس گزارش‌ها درگیری‌های مسلحانه در سودان تاکنون 335 هزار نفر آواره به جای گذاشته و 115 هزار نفر از شهروندان این کشور نیز به کشورهای مجاور پناه برده‌اند.

سازمان ملل هشدار داده که در ماه‌های آینده حدود 19 میلیون نفر از گرسنگی و سوء‌تغذیه در سودان رنج خواهند برد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید