بحران سودان؛ هشدار نسبت به گسترش درگیری‌ها و درخواست دوری غیرنظامیان از مناطق منازعه

سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد غارت مرکز متعلق به سازمان برنامه جهانی در خارطوم را به‌شدت محکوم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

عبدالفتاح البرهان، فرمانده ارتش سودان در گفت‌وگوی تلفنی با رسانه‌ها ضمن هشدار به گسترش درگیری‌ها به دیگر ایالت‌های کشور، تصریح کرد که به‌دنبال راه‌کارهای قابل اجرا برای برقراری آتش‌بس و عقب‌نشینی طرف‌های منازعه از مناطق مسکونی است.

بنا به گزارش خبرنگار «العربیه»، درگیری‌ها میان ارتش سودان و نیروهای پشتیبانی سریع روز گذشته هم در مناطق متعددی از خارطوم، پایتخت این کشور ادامه یافت.

همزمان، مذاکرات میان نمایندگان دو طرف در جده سعودی برای یافتن راه‌کاری جهت برقراری آتش‌بس و ایجاد کریدورهایی برای ارسال کمک‌های بشردوستانه ادامه دارد.

خبرنگار العربیه همچنین از ادامه درگیری‌های شدید میان دو طرف منازعه و شنیده‌شدن صدای انفجار و پرواز جنگنده‌ها در ام‌درمان و خارطوم‌ در شامگاه دوشنبه خبر داد.

از سویی، ارتش سودان در اطلاعیه‌ای نیروهای پشتیبانی سریع را به غارت بانک‌ها و مراکز تجاری و سرقت منازل شهروندان در مناطق تحت کنترل آنها در خارطوم متهم کرد.

بنا به این اطلاعیه، نیروهای پشتیبانی سریع کانتینرهای موجود در گمرک «سوبا» و انبارهای متعلق به سازمان یونیسف را غارت کردند.

ارتش سودان همچنین تاکید کرد که موفق به انهدام چهار زره‌پوش نیروهای پشتیبانی سریع در منطقه «بحری» شده و همزمان از غیرنظامیان خواست از مناطق درگیری دوری کرده و به اشیای مشکوک فلزی نزدیک نشوند.

غارت کمک‌های بشردوستانه

در همین رابطه، فرحان حق، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد غارت مرکز متعلق به سازمان برنامه جهانی در خارطوم را به‌شدت محکوم کرد و افزود: «فعالیت نهادهای وابسته به سازمان ملل و دیگر نهادهای بشردوستانه در سودان به‌دلیل غارت گسترده ممتلکات و انبارهایشان تحت تاثیر قرار گرفته است.»

فرحان حق افزود که دبیرکل سازمان ملل بر ضرورت حمایت و عدم آسیب به کارکنان فعال در امور بشردوستانه به‌ویژه کارکنان بیمارستان‌ها در سودان تاکید کرده است.

سخنگوی دبیرکل سازمان ملل خواستار حمایت از غیرنظامیان و زیرساخت‌های شهری، همچنین برآوردن نیازهای اولیه مردم سودان در شرایط سخت کنونی شد.

اتحادیه پزشکان سودان هم در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که از آغاز درگیری‌های نظامی در این کشور تاکنون، 487 نفر کشته و 2612 نفر زخمی شدند.

طبق این اطلاعیه، به‌دلیل شرایط امنیتی و عدم دسترسی بسیاری از مردم به بیمارستان‌ها، آمار کشته و زخمی‌ها بسیار بیشتر از آمار اعلام‌شده است.

سودان از اواسط ماه آوریل گذشته شاهد درگیری مسلحانه میان ارتش و نیروهای پشتیبانی سریع در خارطوم و برخی مناطق دیگر این کشور است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید