ادامه حملات اسرائیل علیه گروه‌های فلسطینی در نوار غزه

گروه‌های «حماس» و «جهاد» به اقدامات تلافی‌جویانه در پاسخ به حملات اسرائیل تهدید کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ارتش اسرائیل از هدف قرار دادن یک تیم که در جنوب نوار غزه برای پرتاب یک موشک ضد‌زره تدارک می‌دید، خبر داد.

بنا بر گزارش‌های رسانه‌ای «خالد الفرا»، مسئول یگان‌های موشکی در «گردان‌های القدس» وابسته به گروه جهاد اسلامی فلسطین در جنوب نوار غزه ترور شده است.

در همین راستا خبرگزاری‌ها از هدف قرار گرفتن یک خودرو در بمباران در شرق «القراره» در جنوب غزه و کشته شدن دو فلسطینی در این حمله خبر دادند.

همزمان با تداوم تنش‌ها، پرواز پهپادها در آسمان غزه و گلوله‌باران توپخانه‌ای اسرائیل علیه اهداف فلسطینی در شرق «خان یونس» در جنوب نوار غزه ادامه یافت.

همزمان بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل پیش از برگزاری جلسه کابینه خود در تل‌آویو طی نشستی با وزیران دفاع، امور راهبردی و رئیس ستاد کل نیروهای مسلح و تعدادی از مسئولان اسرائیلی اوضاع امنیتی را بررسی کرد.

از سویی گروه‌های «حماس» و «جهاد» به اقدامات تلافی‌جویانه در پاسخ به حملات اسرائیل تهدید کردند.

سخنگوی گروه «حماس» از تشکیل اتاق عملیات مشترک با «جهاد اسلامی» برای پاسخ به آنچه «جنایت» اسرائیل نامید، خبر داد.

حازم قاسم، سخنگوی حماس، سه‌شنبه 19 اردیبهشت گفت، این جنبش در پاسخ به حملات اسرائیل که تا کنون به کشته شدن 15 نفر از جمله رهبران جنبش جهاد اسلامی منجر شده است، مشارکت خواهد داشت.

سخنگوی حماس تاکید کرد که این جنبش در اتاق عملیات مشترک که برای پاسخ به «جنایت» تشکیل شده است، حضور دارد.

اتاق مشترک جناح‌های فلسطینی برای مشاوره و رایزنی درباره نحوه پاسخ به اسرائیل پس از حمله این کشور که به کشته شدن 13 فرمانده از جهاد اسلامی شد، تشکیل شد.
یک منبع فلسطینی گفت که جنبش‌های حماس و جهاد اسلامی در رأس این رایزنی‌ها قرار دارند و پاسخ به اسرائیل از نظر آنها تصمیمی اتخاذ‌شده است.

به گفته این منبع آنها تنها در حال بحث درباره سازوکار آن و چگونگی تبادل نقش در میدان هستند.

سخنگوی حماس اسرائیل را مسئول تشدید تنش و بحران در نوار غزه دانست و گفت: «اگر تلاشی از سوی جامعه بین‌المللی برای مهار تنش صورت می‌گیرد، باید مسئولیت را به گردن اسرائیل بداند که اوضاع را منفجر کرده و مردم بی‌گناه را به قتل رسانده است».

داوود شهاب، سخنگوی جنبش جهاد اسلامی پیشتر اعلام کرده بود که واکنش گروه‌های فلسطینی به حملات اسرائیل که نوار غزه را هدف قرار داده است، «نامحدود» خواهد بوده و شامل همه گروه‌های فلسطینی می‌شود».

او گفت: «پاسخ فلسطینی‌ها به صورت یکپارچه و به نام همه مردم فلسطین است».

ارتش اسرائیل از بامداد سه‌شنبه، حملاتی را علیه سایت‌های نظامی جهاد اسلامی در غزه انجام داد که در نتیجه آن تاکنون 15 نفر از جمله 3 نفر از برجسته‌ترین رهبران نظامی و غیرنظامی این جنبش کشته و دهها نفر دیگر مجروح شدند.

وزارت بهداشت نوار غزه اعلام کرد که در میان کشته‌شدگان 4 کودک وجود دارد و 20 نفر دیگر نیز در نتیجه حملات اسرائیل زخمی شدند.

داود شهاب با بیان اینکه هیچ تماسی با میانجی‌ها برای کاهش قدرت پاسخ به حمله اسرائیل وجود ندارد، گفت: «در حال حاضر هیچ میانجیگری از سوی مصر یا هیچ طرف دیگری وجود ندارد و صحبت از میانجی‌گری زودهنگام است. اسرائیل به میانجی‌ها احترام نمی‌گذارد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم