کشته شدن قاچاقچی مرتبط با حزب‌الله و انهدام کارگاه تولید کاپتاگون در جنوب سوریه

کاپتاگون نوعی مواد مخدر است که کشورهای غربی و عربی می‌گویند در سوریه ویران شده از جنگ، تولید و به مناطقی فراتر از مرزهای این کشور قاچاق می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

خبرگزاری «رویترز»، دوشنبه 18 اردیبهشت، به نقل از منابع اطلاعاتی گزارش داد که اردن طی حملاتی هوایی دو موضع تجارت، تولید و قاچاق مواد مخدر در جنوب سوریه، شامل یک کارگاه کاپتاگون در استان درعا را هدف قرار داد که طی آن «مرعی الرمثان» از عوامل قاچاقچی بسیار مشهور نزدیک به گروه شبه‌نظامی حزب‌الله کشته شد.

بر اساس این گزارش، این حملات هوایی که در نوع خود نادر است، یک مرکز متروکه مواد مخدر در استان درعا در جنوب سوریه مربوط به گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان تحت حمایت ایران، که متحد دولت سوریه است را منهدم کرد.

در حمله دیگری به روستای شعب، در استان مجاور سویدا در نزدیکی مرز اردن، مرعی الرمثان، یکی از مشهورترین قاچاقچیان مواد مخدر سوریه که با حزب‌الله لبنان ارتباط نزدیکی دارد هدف قرار گرفته و کشته شد.

رایان معروف، محقق سوری که تجارت مواد مخدر را رصد می‌کند به «رویترز» گفت: «هم خانه رامثان و هم تأسیسات ویران شده است.»

معروف همچنین گفت که اعتقاد بر این است که کارخانه مواد مخدر در استان درعا محل ملاقات قاچاقچیان مزدبگیر حزب‌الله بوده است و اظهارات منابع محلی آشنا با این موضوع، این را تایید می‌کند.

منابع اطلاعاتی اردنی و منطقه‌ای نیز می‌گویند که الرمثان، یک فروشنده عمده مواد مخدر در جنوب سوریه، صدها موادفروش بادیه‌نشین پیوسته به صفوف شبه‌نظامیان مرتبط با ایران که در جنوب سوریه تسلط دارند را در تجارت نامشروع و فرامرزی خود استخدام کرده بود.

این منابع گفته‌اند که او در سال‌های اخیر در چندین نوبت به طور غیابی از سوی دادگاه‌های اردن به دلیل قاچاق مواد مخدر به اعدام محکوم شده بود.

دو دستگاه اطلاعاتی منطقه‌ای و یک منبع دیپلماتیک غربی که اوضاع در جنوب سوریه را دنبال می‌کند نیز تایید کردند که جت‌های جنگی اردن در یک حمله نادر در داخل سوریه از زمان آغاز جنگ داخلی که بیش از یک دهه در این کشور ادامه یافته، دو هدف مرتبط با تجارت مواد مخدر را هدف قرار داده‌اند.

ایمن صفدی، وزیر خارجه اردن، در یک کنفرانس مطبوعاتی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران گفت: «هر گامی برای حفاظت از امنیت ملی خود یا مقابله با هر تهدیدی برداریم، در زمان مناسب آن را اعلام خواهیم کرد.»

اردن هم مقصد و هم مسیر اصلی ترانزیت مواد مخدر، به ویژه کاپتاگون به کشورهای خلیج است.

کاپتاگون، آمفتامین ارزانی است که کشورهای غربی و عربی می‌گویند در سوریه ویران شده از جنگ، تولید و به مناطقی فراتر از مرزهای این کشور جنگ‌زده قاچاق می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید