واشینگتن بازگشت سوریه به اتحادیه عرب را «زودهنگام» ارزیابی کرد

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا: واشینگتن درعین حال با متحدان خود در مورد «اهداف نهایی» این قطعنامه، توافق دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آمریکا با انتقاد از موافقت با بازگشت سوریه به کرسی خود در اتحادیه عرب تاکید کرد که دمشق، سزاوار چنین اقدامی نیست.

یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، یکشنبه، 17 اردیبهشت ضمن ابراز تردید نسبت به تمایل بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه برای حل بحران در کشورش، خاطرنشان کرد، با این حال آمریکا بر این باور است که شرکای عرب قصد دارند از روابط مستقیم با اسد برای اعمال فشار بر او در راستای حل بحران دیرپای سوریه، استفاده کنند.

به گفته این سخنگو، واشینگتن با متحدان خود در مورد «اهداف نهایی» این قطعنامه، توافق دارد.

بازگشت پس از 12 سال

وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه عرب یکشنبه طی جلسه بسته مشورتی، درباره بازگشت مشروط سوریه به این اتحادیه ، پس از غیبت یا ممنوعیتی 12 ساله، به توافق رسیدند.

اتحادیه عرب طی بیانیه رسمی اعلام کرد که با بازگشت سوریه به این اتحادیه موافقت شده و مشارکت هیئت‌های دولتی سوریه و دستگاه‌های وابسته به آن در جلسات اتحادیه از یکشنبه هفتم ماه مه، از سر گرفته می‌شود.

در این بیانیه همچنین بر لزوم برداشتن گام‌های عملی و مؤثر برای حل تدریجی بحران بر اساس اصل «گام در برابر گام»، در راستای قطعنامه شماره 2254 شورای امنیت به هدف تداوم تلاش‌هایی که امکان ارسال کمک‌های بشردوستانه به همه نیازمندان در سوریه را فراهم می‌کند، تاکید شد.

این بیانیه تشکیل کمیته تماس وزرای خارجه متشکل از اردن، سعودی، عراق، لبنان، مصر و دبیرکل اتحادیه عرب را خواستار شد تا اجرای توافقنامه امان و گفت‌وگوی مستقیم با دمشق برای دستیابی به توافقی جامع برای بحران سوریه و کلیه پیامدهای آن را مورد پیگیری قرار دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید