مشهور‌ترین قاچاقچی مواد مخدر در حمله هوایی اردن به جنوب سوریه کشته شد

اولین واکنش اردن به قتل تاجر بزرگ کاپتاگون: برای حفظ امنیت خود از هیچ اقدامی دریغ نمی‌کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ایمن صفدی، وزیر امور خارجه اردن، در واکنش به اجرای حمله هوایی در جنوب سوریه که به کشته شدن معروف‌ترین قاچاقچی مواد مخدر، منجر شد، تاکید کرد که کشورش برای حفظ امنیت خود از هیچ اقدامی دریغ نخواهد کرد.

وزیر خارجه اردن دوشنبه 18 اردیبهشت طی یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک با همتای هلندی خود، ووبکه هوکسترا، گفت: «هر گامی برای حفاظت از امنیت خود برداریم، آن را در زمان مناسب اعلام خواهیم کرد».

او همچنین با اشاره به اینکه اردن بیش از همه از بحران سوریه متاثر شده است، گفت که باید برای حل بحران سوریه گام برداشته شود و از جامعه جهانی خواست تا به پناهندگان سوری در اردن کمک کند.

قاچاق مواد مخدر

وزیر خارجه اردن با تاکید بر اینکه قاچاق مواد مخدر یک «تهدید بزرگ» برای کشورش، منطقه و جهان است، خاطرنشان کرد که راه‌های ارتباطی با دولت سوریه در این زمینه باز است.

او همچنین با اشاره به نشست اخیر وزرای خارجه سعودی، مصر، اردن و عراق در مورد تلاش‌ها برای حل سیاسی بحران سوریه تصریح کرد: «در نشست امان با دولت سوریه توافق شد که یک تیم سیاسی و امنیتی مشترک برای مقابله با خطر قاچاق مواد مخدر تشکیل و به آن پایان دهد».

وی افزود: «ما جهت ایجاد کمیته‌ای برای این منظور ادامه می‌دهیم و کانال‌های ارتباطی باز است و من به زودی با همتای سوری خود تماس خواهم گرفت تا در مورد تبدیل توافق به یک مکانیسم برای اقدام روشن جهت مقابله با خطر گفت‌وگو کنم».

این اظهارات پس از آن بیان شد که دیدبان حقوق بشر سوریه اوایل امروز گزارش داد که «مرعی الرمثان»، برجسته‌ترین فروشنده مواد مخدر در منطقه، طی یک حمله هوایی که «احتمالاً اردنی» بود در مرز سوریه و اردن کشته شده است.

منبع کاپتاگون

گفتنی است که ارتش اردن سال‌هاست در زمینه جلوگیری از قاچاق سلاح و مواد مخدر از خاک سوریه فعالیت می‌کند، به ویژه پس از این‌که به سکوی قاچاق مواد مخدر به ویژه کاپتاگون توسط شبه نظامیان تبدیل شد.

به ویژه این‌که امان معتقد است که قاچاق مواد مخدر در مرز اردن و سوریه که در فاصله حدود 375 کیلومتری امتداد دارد، به یک «عملیات سازماندهی شده» تبدیل شده است. قاچاقچیان که از پهپادها استفاده می‌کنند از سوی گروه‌های مسلح و شبه‌نظامیان مستقر در سوریه محافظت می‌شوند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید