ترکیه: رژیم سوریه هنوز قادر به فراهم کردن شرایط برای بازگشت آوارگان نیست

چاووش اوغلو: سازمان ملل متحد گفته که رژیم سوریه در حال حاضر قادر به تضمین بازگشت امن آوارگان نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه تاکید کرد که رهبری سوریه هنوز قادر به فراهم کردن شرایط لازم برای بازگشت آوارگان پناهجو از ترکیه به کشورشان نیست.
چاووش اوغلو دوشنبه 18 اردیبهشت در مصاحبه‌ای با شبکه «سی ان ان ترک»، گفت: «آنکارا قصد دارد با همکاری دمشق و سازمان ملل در جریان مذاکرات وزرای خارجه ترکیه، روسیه، ایران و سوریه که قرار است در 10 مه در مسکو برگزار شود، درباره بازگشت آوارگان پناهجوی سوری به کشورشان گفت‌وگو کند».

وزیر خارجه ترکیه ادامه داد: «ما درباره چگونگی بازگشت امن آوارگان پناهجوی سوری به کشورشان بحث خواهیم کرد، اما برای انجام این کار، ما باید راه را هموار کنیم، امنیت و ثبات را تضمین کنیم و برای انجام این کار، همکاری با رهبری سوریه ضروری است».

چاووش اوغلو در بخش دیگری از اظهارات خود بیان داشت که سازمان ملل متحد گفته است که رژیم سوریه در حال حاضر قادر به تضمین بازگشت امن آوارگان نیست.

بازگشت سوریه به اتحادیه عرب

پس از سال‌ها عدم حضور سوریه در محافل عربی، این کشور یکشنبه 17 اردیبهشت با مشارکت در نشست فوق‌العاده شورای اتحادیه عرب در سطح وزرای خارجه در قاهره، به جمع کشورهای عربی بازگشت.

وزرای خارجه اتحادیه عرب طی جلسه مشورتی غیرعلنی، درباره بازگشت مشروط سوریه به اتحادیه عرب، پس از تعلیق 12 ساله عضویت آن در این اتحادیه، به توافق رسیدند.

طبق گزارش «العربیه»، در پیش‌نویس قطعنامه آمده است که مشارکت هیئت‌های سوری در جلسات اتحادیه عرب از یکشنبه هفتم ماه مه، از سر گرفته می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید