تداوم مذاکرات جده به امید دستیابی به آتش‌بس پایدار در سودان

وزیر خارجه سعودی ابراز امیدواری کرد که گفت‌وگو میان ارتش سودان و نیروهای پشتیبانی سریع به «پایان درگیری و آغاز فرایند سیاسی» و بازگشت امنیت و ثبات به سودان بیانجامد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

توجه محافل بین‌المللی و منطقه‌ای به گفت‌وگوهای جاری میان ارتش سودان و نیروهای «پشتیبانی سریع» در جده برای دستیابی به آتش‌بس دائمی معطوف شده است تا از این طریق به نبرد میان دو نیروی نظامی اصلی در سودان که صدها کشته برجای گذاشته، پایان داده شود.

انتظار می‌رود این گفت‌وگوها که با ابتکار سعودی در جده برگزار شد، طی روزهای آینده به هدف دستیابی به آتش‌بسی کارآمد به منظور رساندن کمک‌های بشردوستانه به نیازمندان، تداوم یابد.

آغاز فرآیند سیاسی

میانجی‌گران بین‌المللی و منطقه‌ای نیز امیدوارند که این رایزنی‌ها، راه را برای گام بعدی در آغاز فرآیند سیاسی میان طرف‌های سودانی، هموار سازد.

در همین راستا، فیصل بن فرحان، وزیر خارجه سعودی ابراز امیدواری کرد که گفت‌وگو میان ارتش سودان و نیروهای پشتیبانی سریع به «پایان درگیری و آغاز فرایند سیاسی» و بازگشت امنیت و ثبات به سودان بیانجامد.

بن فرحان، یکشنبه 17 اردیبهشت در «توییتر» نوشت که سودان در حال گذار از بحرانی بی‌سابقه است و گزینه پادشاهی عربی سعودی، ایستادن در کنار آن است.

از سویی سازوکار بین‌المللی سه‌جانبه متشکل از سازمان ملل متحد، اتحادیه آفریقا و سازمان بین‌دولتی توسعه شرق افریقا«ایگاد»، در بیانیه‌ای با استقبال از این تحول سیاسی، ابراز امیدواری کرد که «مذاکرات فنی میان نمایندگان دو طرف در جده به نتیجه برسد و به تفاهماتی منتهی به آتش‌بس جامع بیانجامد.»

درهمین بیانیه تاکید شد که «برقراری آتش‌بس، ارائه کمک‌های بشردوستانه فوری به غیرنظامیان که حفاظت از آنها باید از اهمیت بالایی برخوردار باشد را امکان پذیر می‌سازد.»

احمد ابوالغیط، دبیرکل اتحادیه عرب هم در جریان نشست اضطراری روز گذشته وزرای خارجه عرب در قاهره، با تاکید بر این که مذاکرات میان طرفین درگیر، «درخور حمایت» است، خواسته خود برای بهره‌برداری از این فرصت را تکرار کرد.

هشدار در مورد تجزیه سودان

ابوالغیط همچنین در خصوص تبدیل درگیری‌های کنونی به «جنگی که باعث تجزیه سودان به مناطق متخاصم شده و آن را به عرصه نبردهایی بکشاند که موجودیت سودان را تهدید کند»، هشدار داد.

این در حالی است که نبردهای 22 روزه در این کشور، تا این لحظه 700 کشته و 5000 زخمی برجای گذاشته و 335 هزار را آواره کرده و باعث شده تا 115 هزار نفر به کشورهای همسایه سودان، پناهنده شوند.

در این گیرو دار، سازمان ملل نیز در خصوص احتمال رنج 19 میلیون نفر از گرسنگی و سوءتغذیه طی ماه‌های آینده، هشدار داده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید