ادعای فساد مالی علیه اردوغان در آستانه انتخابات ترکیه

موارد ادعایی، انگیزه زیادی را برای اپوزیسیون و شخص کمال قلیچدار اوغلو، رقیب اصلی اردوغان در فاصله چند روز مانده به انتخابات ترکیه فراهم کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

علی یشیلداغ، از معتمدان سابق رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، جزئیات یک طرح فساد میلیارد دلاری مربوط به پروژه مناقصه ساخت فرودگاه آنتالیا در سال 2007 را فاش کرد.

یشیلداغ، برادر محافظ پیشین اردوغان در ویدئویی تکان‌دهنده مدعی شد که اردوغان در آن تاریخ در سمت نخست‌وزیر در کنار دیگر شخصیت‌های سیاسی کلیدی کشور در این رسوایی دست داشت که طی آن، اردوغان به همراه یک سازمان «مافیایی» در پروژه ساخت فرودگاه آنتالیا در جنوب ترکیه، مبلغ یک میلیارد دلار سود بردند.

یشیلداغ مدعی است که اردوغان در آن تاریخ با کلاه‌برداری، گروه شرکت‌های هلدینگ «چلبی» را کنار زد تا اجرای این پروژه به تاجری به نام ابراهیم چاشان واگذار شود.

روزنامه فرامنطقه‌ای «الشرق‌ الأوسط»، به نقل از یشیلداغ نوشت: «شرکت هلدینگ چلبی»، ابتدا مبلغ 4 میلیارد دلار و سپس 5 میلیارد دلار را برای اجرای پروژه فرودگاه آنتالیا پیشنهاد داد اما ما اسناد را از پرونده پیشنهادی ارائه‌شده به سرقت برده و به بهانه عدم تکمیل پرونده، آن را لغو کردیم.»

یک میلیارد دلار

به گفته یشیلداغ، این پروژه نهایتا با هزینه 3 میلیاردی به ابراهیم چاشان واگذار شد و بدین ترتیب اردوغان با ترفندهایی، «یک میلیارد دلار را به جیب زد.»

او افزود که عامل اصلی در این کلاه‌برداری یک میلیاردی، احسان ارسلان معروف به «مجاهد أرسلان»، مشاور نزدیک به اردوغان بود.

مسئولان ذی‌ربط ترکیه با انتشار زیاد این کلیپ ویدیویی ظرف چند ساعت اولیه پس از پخش آن، این ویدئو را از دسترس خارج کردند.

یشیلداغ در کلیپ دیگری، جزئیات یک طرح فساد 3.5 میلیارد دلاری از بودجه اتحادیه اروپا برای بهبود کشاورزی در ترکیه را فاش کرد.

موارد ادعایی یشیلداغ، انگیزه زیادی را برای اپوزیسیون و شخص کمال قلیچدار اوغلو، رقیب اصلی اردوغان در فاصله چند روز مانده به انتخابات ترکیه فراهم کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید