وزیر خارجه مصر: راه‌حل بحران سوریه سیاسی است

اتحادیه عرب در نوامبر 2011 با بروز خشونت‌ها در سوریه ضمن اعمال تحریم علیه دولت این کشور، عضویت دمشق را در این اتحادیه به حالت تعلیق درآورد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سامح شکری، وزیر امور خارجه مصر با تایید این که بحران سوریه راه‌حل نظامی ندارد، خواستار حل سیاسی بحران این کشور توسط سوری‌ها شد.

شکری در جلسه افتتاحیه نشست فوق‌العاده وزرای خارجه کشورهای عربی گفت: «مداخلات مستمر خارجی بحران سوریه را پیچیده کرده است».

وزیر خارجه مصر با اشاره به این‌که کشورش پیش از این نسبت به پیامدهای درگیری مسلحانه در سوریه هشدار داده بود، از دولت سوریه و نیروهای سیاسی این کشور خواست برای دستیابی به راه‌حل سیاسی باثبات در این کشور تلاش کنند.

وی همچنین افزود: «دولت سوریه باید برای بازگرداندن آوارگان سوری تلاش کند».

او ادامه داد: «ما مشتاقانه منتظریم داستان غم‌انگیز سوریه را پشت سر بگذاریم».

شکری همچنین از جامعه جهانی و همه طرف‌های بحران سوریه خواست به تعهدات خود در قبال کشور و مردم آن عمل کنند.

وی همچنین تمایل کشورش برای حل مسائل عربی توسط کشورهای عرب را ابراز کرد.

وزرای امور خارجه اردن، سعودی، عراق، مصر و سوریه هفته گذشته نشستی مشورتی برگزار کردند تا راه‌های بازگشت آوارگان سوری از کشورهای همسایه، گسترش کنترل مقامات سوریه بر تمامی خاک کشور و حل موضوع قاچاق مواد مخدر را بررسی کنند.

این اجلاس پس از نشست دیگری بود که در اواسط آوریل از سوی وزرای خارجه کشورهای شورای همکاری خلیج با حضور مصر و عراق و اردن در سعودی برگزار شد و بازگشت سوریه به اتحادیه عرب مورد بحث قرار گرفت. وزرای خارجه عرب در آن نشست بر اهمیت نقش رهبری کشورهای عربی برای پایان‌دادن به بحران سوریه توافق کردند.

اتحادیه عرب در نوامبر 2011 با بروز خشونت‌ها در سوریه ضمن اعمال تحریم علیه دولت این کشور، عضویت دمشق را در این اتحادیه به حالت تعلیق درآورد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید