وزرای خارجه عرب بر حل تدریجی و «گام در برابر گام» بحران سوریه تاکید کردند

اتحادیه عرب در سطح وزرای خارجه یکشنبه در قاهره دو جلسه اضطراری درباره سوریه و سودان تشکیل می‌دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

هفته‌نامه «المجله» فاش ساخت که پیش‌نویس قطعنامه وزرای خارجه کشورهای عربی درباره موضوع بازگشت سوریه به اتحادیه عرب، در نشست یکشنبه 17 اردیبهشت آنها در قاهره، به بحث گذاشته خواهد شد.

به گزارش «المجله»، وزرای خارجه عرب در نشست قاهره در مورد مشارکت هیئت‌های سوریه از تاریخ یکشنبه(فردا)، در نشست‌های اتحادیه عرب و همه سازمان‌ها و آژانس‌های وابسته به آن، تصمیم‌گیری خواهند کرد.

در متن این پیش‌نویس همچنین بر لزوم برداشتن گام‌های عملی و موثر برای حل تدریجی بحران سوریه بر اساس اصل «گام در برابر گام» مبتنی بر قطعنامه‌های بین‌المللی، تاکید شده است.

فیصل المقداد وزیر امور خارجه سوریه از طریق تماس با وزرای خارجه کشورهای عربی که طی هفته‌های اخیر، سلسله جلساتی را برای هماهنگی مواضع به منظور دستیابی به اجماع در اتحادیه عرب برگزار کردند، از محتوای مفاد پیش‌نویس قطعنامه، مطلع شد.

یک منبع دیپلماتیک پیش‌تر گفته بود که نشست اضطراری اتحادیه عرب در سطح نمایندگان دائمی، شنبه حمایت گسترده از بازگشت سوریه به این اتحادیه، 11 سال پس از تعلیق عضویت آن در این اتحادیه را شاهد بود.

این منبع در بیانیه‌ای به خبرگزاری «العالم العربی» گفت که تصمیم‌گیری درباره بازگرداندن سوریه برای پر‌کردن کرسی خالی خود در اتحادیه عرب، به وزرای خارجه عرب واگذار شده است که فردا طی دو جلسه اضطراری اتحادیه در قاهره برای بررسی اوضاع جاری در سودان و سوریه، تشکیل جلسه خواهند داد.

این اجلاس در حالی برگزار می‌شود که کشورهای عربی بر اهمیت حفظ آتش‌بس اعلام شده در سودان میان ارتش و نیروهای «پشتیبانی سریع» و حل و فصل مسالمت‌آمیز منازعه بین دو طرف متخاصم، تاکید دارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید