نگرانی از تبدیل نبرد خارطوم به جنگی فرسایشی به‌رغم تداوم مذاکرات جده

علی فرجی از دانشگاه گوتنبرگ: نیروی هوایی سودان، نتوانسته برتری میدانی در زدن «تیرخلاص» به پشتیبانی سریع را برای ارتش سودان ایجاد کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

به‌رغم تداوم مذاکرات میان ارتش سودان و نیروهای «پشتیبانی سریع» در جده و اعلام آتش‌بس‌های پی در پی، درگیری‌ها در خارطوم کماکان ادامه دارد.

به گفته کارشناسان، با توجه به این که دو طرف، فاقد تجربه جنگ‌های خیابانی هستند و توان تحقق پیروزی قطعی بر طرف مقابل را ندارند، این نگرانی وجود دارد که این جنگ، به درازا کشیده شود.

به نظر آندریاس کریگ، از مؤسسه تحقیقاتی «کینگز» در لندن، این نگرانی وجود دارد که «نبرد خارطوم» به جنگ فرسایشی تبدیل شود، خصوصا که ارتش تحت فرماندهی عبدالفتاح البرهان و نیروهای پشتیبانی تحت امر محمد حمدان دقلو از «توانمندی‌های هم‌تراز» برخوردارند.

نبردی بی‌امان

پژوهشکده «صوفان» نیز خاطرنشان کرد که «با توجه به تخلیه عملی بسیاری از اتباع خارجی و آمادگی برخی دیگر برای خروج از سودان، احتمال می‌رود دو طرف درحال تدارک برای نبردی بی‌امان به هدف اعمال کنترل خود بر کشور باشند.»

به گزارش دو مرکز مطالعاتی نظامی «آی‌آی‌اس‌اس» و «ام‌بی‌پی»، ارتش سودان، ششمین رتبه را از نظر قدرت نیروی هوایی در افریقای جنوب صحرا در اختیار دارد در حالی که پشتیبانی سریع، صرفا از قدرت رزمی درعرصه زمینی برخوردار است.

تیر خلاص

از سویی علی فرجی از دانشگاه گوتنبرک به خبرگزاری فرانسه گفت که نیروی هوایی سودان، نتوانسته است برتری میدانی در زدن «تیرخلاص» به پشتیبانی سریع را برای ارتش سودان ایجاد کند، چراکه برای اجرای حملات هوایی می‌بایست به اطلاعات بسیار دقیق زمینی یا ماهواره‌ای دسترسی داشته باشد که ارتش فاقد آنهاست.

این در حالی است که پشتیبانی سریع، از توانایی تحرک سریع با خودروهای سبک در خارطوم با مساحتی بیش از هزار کیلومتر مربع برخوردار است اگرچه به نظر کارشناسان، تصرف خارطوم به هیچ‌وجه کار ساده‌ای نیست.

از زمان آغاز درگیری‌ها میان طرفین متخاصم در سودان، 7 نوبت آتش‌بس اعلام شد که همگی نقض شدند و کشور در آشوبی بی‌ حد و حصر فرو رفته است؛ به طوری که هزاران نفر از شهروندان، خارطرم را به مقصد شهرهای امن‌تر و حتی کشورهای همسایه، ترک کردند و شمار کشته‌ها از مرز صدها نفر فراتر رفته و تعداد زخمی‌ها به بیش از 5 هزار نفر رسیده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید