مقتدی صدر از هوادارانش خواست عکس صدام حسین را به آتش بکشند

این رهبر برجسته شیعیان عراق، مشارکت سیاستمداران در مراسم آتی بزرگداشت پدر خود در نجف را به استثنای افراد وابسته به جریان صدر، ممنوع کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مقتدی صدر، رهبر جریان صدر، حضور شرکت‌کنندگان در مراسم بزرگداشت بیست و پنجمین سالگرد کشته‌شدن پدرش، مرجع تقلید، محمدصادق صدر را محدود کرد.

صالح محمد العراقی معروف به «وزیر صدر»، اعلام کرد که صدر تنها از امضاکنندگان «سند بیعت خون» خواسته است در این مراسم شرکت کنند.

این سند بیش از یک هفته پیش از سوی طرفداران صدر امضا شد که متعهد شدند، ضمن پایبندی کامل به دستورات صدر، با فساد مبارزه کرده و عوامل جریان معروف به «مدعیان مهدویت صدر» را از میان خود طرد کنند.

العراقی، شنبه 16 اردیبهشت در توئیتی اعلام کرد که این رهبر شیعی از حامیان خود که در مراسم آتی بزرگداشت در پایان ماه جاری در نجف، شرکت خواهند کرد، درخواست کرد که تصاویر نمادهای حزب بعث عراق و در راس آنها صدام حسین و همچنین بنرهای «مدعیان مهدویت صدر» را آتش بزنند.

ممنوعیت حضور سیاسیون

صدر همچنین مشارکت سیاستمداران در این مراسم را به استثنای افراد وابسته به جریان خود، ممنوع کرد. به گفته شماری از ناظران، بدین ترتیب بسیاری از سیاستمداران و احزاب نمی‌توانند در این مراسم شرکت کنند.

این رهبر برجسته شیعیان عراق در اواسط ماه گذشته (آوریل 2023) از تعلیق کار جریان خود به مدت یک سال کامل خبر داد و اعلام کرد «تداوم رهبری‌ این جریان با وجود حضور نیروهای مدعیان مهدویت صدر و برخی عوامل متهم به فساد، کاملا مردود است.»

صدر پیشتر هم در اوت 2022 پس از هجوم هوادارانش به برخی نهادهای دولتی و تصرف پارلمان عراق، اعلام کرده بود که از فعالیت سیاسی کناره‌گیری می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید