بازگشت مشروط سوریه به اتحادیه عرب پس از 12 سال

به گفته سخنگوی اتحادیه عرب، رای‌گیری در مورد موضوع بازگشت سوریه، انجام نخواهد گرفت زیرا تصمیمات اتحادیه عرب بر أساس توافق، اتخاذ می‌شوند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از سال‌ها عدم حضور سوریه در محافل عربی، این کشور یکشنبه 17 اردیبهشت با مشارکت در نشست فوق‌العاده شورای اتحادیه عرب در سطح وزرای خارجه در قاهره، به جمع کشورهای عربی بازگشت.

به گزارش خبرنگار «العربیه»، وزرای خارجه طی جلسه بسته مشورتی، درباره بازگشت مشروط سوریه به اتحادیه عرب، پس از غیبت یا ممنوعیتی 12 ساله، به توافق رسیدند.

خبرنگار «العربیه» همچنین تصریح کرد که در پیش‌نویس قطعنامه که متعاقباً به شکل رسمی صادر خواهد شد، مشارکت هیئت‌های سوری در جلسات اتحادیه از یکشنبه هفتم ماه مه، از سر گرفته می‌شود.

جمال رشدی، سخنگوی اتحادیه عرب روز گذشته اعلام کرد وزرای خارجه درباره لغو تعلیق عضویت دمشق، تصمیم‌گیری خواهند کرد.

خبرگزاری «العالم‌ العربی» به نقل از رشدی افزود: «در این اجلاس، نتایج نشست‌های وزرای خارجه کشورهای عربی در سعودی و اردن در مورد بازگشت سوریه و دعوت از دمشق برای مشارکت در نشست بعدی سران کشورهای عربی در ریاض، مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.»

به گفته سخنگوی اتحادیه عرب «رای‌گیری در مورد موضوع بازگشت سوریه، انجام نخواهد گرفت زیرا تصمیمات اتحادیه عرب با توافق اتخاذ می‌شوند.»

گام در برابر گام

وزرای خارجه اردن، سعودی، عراق، مصر و سوریه هفته گذشته طی نشستی مشورتی، راه‌های بازگشت آوارگان سوری از کشورهای همسایه، گسترش حاکمیت سوریه بر تمامی خاک این کشور و حل و فصل نهایی موضوع قاچاق مواد مخدر را مورد بررسی قرار دادند.

این اجلاس همچنین به دنبال نشست اواسط آوریل وزرای خارجه کشورهای شورای همکاری خلیج در سعودی با مشارکت مصر، عراق و اردن به منظور بحث در مورد بازگشت سوریه به اتحادیه عرب برگزار شد که طی آن، اهمیت نقش رهبری کشورهای عربی در تلاش برای پایان دادن به بحران سوریه، مورد توافق قرار گرفت.

اتحادیه عرب در نوامبر 2011 با تعلیق عضویت دمشق، تحریم‌های سیاسی و اقتصادی را علیه رژیم سوریه در پی بروز خشونت در این کشور، اعمال کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید