اتحاديه عرب از تشکیل کمیته سعودی- مصری برای ارتباط با طرف‌های درگیری در سودان خبر داد

احزاب سودانی از ابتکارعمل صلح سعودی -آمریکایی استقبال کرده و از دو طرف متخاصم خواستند به آن پایبند باشند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در پی نشست فوق‌العاده روز یکشنبه 17 اردیبهشت وزرای خارجه اتحادیه عرب در قاهره، احمد ابوالغیط، دبیرکل این اتحادیه از تشکیل کمیته‌ای سعودی-مصری و تلاش برای برقراری ارتباط مستقیم با طرف‌های درگیر در سودان خبر داد.

اظهارات ابوالغیط در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با سامح شکری وزیر امور خارجه مصر در پایان این دیدار بیان شد.

از سوی دیگر، سامح شکری نیز بر حمایت از گفت‌وگوهای سیاسی در سودان تاکید کرد و افزود: «ما از ابتدای بحران، از توقف آتش جنگ در سودان حمایت کردیم».

وی همچنین اعلام کرد که اتحادیه عرب تصمیم به ایجاد کمیته ارتباطی بین کشورهای عضو با هدف دستیابی به آتش‌بس در سودان و حفظ نهادهای دولتی این کشور گرفته است.

ابتکار ریاض

ابوالغیط ادامه داد که ابتکار سعودی با هدف دستیابی به توافق آتش‌بس در سودان سزاوار حمایت است.

او همچنین خواستار پایبندی طرف‌های سودانی و اولویت‌دادن آنها به منافع کشورشان، مشارکت جدی در مذاکرات برای بازگرداندن ثبات به کشور و جلوگیری از فروپاشی نهادهای دولتی شد.

دبیرکل اتحادیه عرب افزود: «من معتقدم نباید اجازه داد درگیری کنونی تشدید شود. نباید سودان را به میدان جنگی که موجودیت، حاکمیت و تمامیت ارضی آن را تهدید کند، تبدیل کرد».

مذاکرات جده

اقدامات اتحادیه عرب همزمان با ادامه رایزنی‌ها در جده میان نمایندگان ارتش سودان و نیروهای پشتیبانی سریع به منظور تثبیت آتش‌بس سعودی-آمریکایی انجام می‌گیرد.

احزاب سودانی ابتکارعمل سعودی-آمریکایی استقبال کرده و از دو طرف متخاصم خواستند به این ابتکارعمل پایبند باشند و درگیری را متوقف کنند.

7 بار آتش‌بس ناتمام

از زمان آغاز درگیری در 15 آوریل تاکنون میان دو طرف منازعه در سودان،7 بار آتش‌بس با هدف خروج غیرنظامیان به مناطق امن، تسهیل تخلیه خارجی‌ها و باز کردن مسیرهای ارسال کمک‌های بشردوستانه به‌ویژه کمک‌های پزشکی اعلام شد اما همه این اقدامات شکست خورد.

در همین رابطه، هر کدام از طرف‌های درگیر طرف مقابل را به نقض آتش‌بس متهم کرده است.

این در حالی است که جامعه بین‌المللی با ادامه بحران در سودان نسبت به افزایش هرج و مرج در این کشور، بدتر شدن اوضاع به‌ویژه در بخش‌ بهداشت، گسترش بحران آوارگی و فرار غیرنظامیان به کشورهای همسایه هشدار داده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید