وزیر خارجه سعودی: امیدواریم مذاکرات جده به پایان منازعه در سودان بیانجامد

بن فرحان: گفت‌وگوهای جده حاصل همبستگی بین‌المللی و تلاش‌های بی‌وقفه به همراه آمریکا و همچنین مشارکت کمیته چهارجانبه (سعودی، امارات، آمریکا و بریتانیا) و شرکای سازوکار سه‌جانبه «ایگاد» است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

شهر جده سعودی شنبه 16 اردیبهشت میزبان گفت‌وگوهای آشتی در چارچوب ابتکار‌عمل سعودی - آمریکا میان نمایندگان ارتش و نیروهای پشتیبانی سریع، نظامیان متخاصم در سودان است.

شاهزاده فیصل بن فرحان، وزیر امور خارجه سعودی از حضور هیئت‌های نمایندگی نیروهای مسلح سودان و نیروهای «پشتیبانی سریع» در شهر جده برای گفت‌وگو در مورد وضعیت کشورشان، استقبال کرد.

بن فرحان ابراز امیدواری کرد که گفت‌وگوهای جاری میان ارتش سودان و «پشتیبانی سریع» در شهر جده، به «پایان‌دادن به درگیری و آغاز روند سیاسی» و بازگشت امنیت و ثبات به سودان بیانجامد.

بن فرحان در «توئیتر» افزود که میزبانی گفت‌وگوهای طرف‌های سودانی، «حاصل همبستگی بین‌المللی و تلاش‌های بی‌وقفه» به همراه آمریکا و همچنین مشارکت کشورهای عضو کمیته چهارجانبه(سعودی، امارات، آمریکا و بریتانیا) و شرکای سازوکار سه‌جانبه «ایگاد» است.

به گفته منابع «العربیه»، هیئت ارتش متشکل از سه افسر و یک سفیر و هیئت «پشتیبانی سریع» تنها از 3 افسر تشکیل شده است. ارتش سودان تاکید کرده است که هیئت اعزامی به جده در مورد جزئیات مربوط به آتش‌بس در حال تمدید، به منظور تأمین و تدارک شرایط مناسب برای تعامل با جنبه‌های انسانی، گفت‌وگو خواهد کرد.

این منابع افزودند که هیئت‌های ارتش و نیروهای «پشتیبانی سریع»، جمعه عازم سعودی شدند تا مذاکرات با میانجیگری سعودی و آمریکا را آغاز کنند.

به‌رغم اعلام تمدید آتش‌بس پیشین برای 72 ساعت دیگر، دو طرف درگیری بار دیگر روز گذشته در خارطوم و شماری از مناطق، به‌شدت با هم درگیر شدند.

با افزایش دامنه این منازعه، طرف‌های بین‌المللی در تلاشند با طرح ابتکارعمل‌هایی، دو طرف درگیری را به آتش‌بس و صلح و تسهیل امدادرسانی بشردوستانه به مردم این کشور بحران‌زده ترغیب کنند.

استقبال نیروهای سیاسی از مذاکرات

نیروهای مدنی و سیاسی سودان نیز در بیانیه‌ای با استقبال از ابتکار‌عمل سعودی آمریکایی و انجام گفت‌وگوهای جده، ابراز امیدواری کردند که این گفت‌وگوها به درگیری جاری پایان داده و راه‌حلی سیاسی و پایدار برای بحران سودان ارائه دهد.

این بیانیه تاکید کرده که مذاکرات جده، گام مهمی برای توقف روند فروپاشی فزاینده سودان ناشی از منازعه جاری به‌شمار می‌آید و از فرماندهان ارتش و پشتیبانی سریع خواسته شده با اتخاذ تصمیم‌های شجاعانه به درگیری‌های مسلحانه و رنج مردم سودان، پایان دهند.

بیانیه همچنین از سعودی و ایالات متحده برای برگزاری این گفت‌وگوها و تلاش برای پایان‌دادن به جنگ و برقراری صلح در سودان قدردانی کرده است.

مذاکرات غیرمستقیم

در همین رابطه، دفع‌الله الحاج، فرستاده عبدالفتاح البرهان، فرمانده ارتش سودان به «العربیه» گفت که ارتش، هیچ گونه پیشنهاد صلح با نیروهای پشتیبانی سریع را نمی‌پذیرد و به‌دنبال پیگیری راه‌حل نظامی برای بحران کنونی است.

او افزود، ارتش با هدف بررسی سازوکارهای آتش‌بس موقت در چارچوب طرح سعودی آمریکا، موافقت کرده ولی هیئت مذاکره‌کننده ارتش به طور مستقیم با هیئت نیروهای پشتیبانی سریع دیداری نخواهد داشت.

از سویی، فیصل بن فرحان، وزیر خارجه سعودی هم جمعه با آنتونی بلینکن، همتای آمریکایی خود پیرامون ضرورت توقف درگیری‌ها در سودان تلفنی گفت‌وگو کرد.

مذاکرات بن فرحان و بلینکن

در بیانیه وزارت خارجه سعودی آمده است که بن فرحان و بلینکن، اهمیت توقف تنش‌های نظامی در سودان را مورد تاکید قرار دادند.

دو مقام همچنین درباره ابتکار‌عمل مشترک و گفت‌وگوهای جده صحبت کرده و راهکارهای عملی برای کاهش سطح تنش با هدف برقراری امنیت و ثبات در سودان را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید