سعودی و آمریکا بر اهمیت توقف تنش‌های نظامی در سودان تاکید کردند

مذاکرات میان نمایندگان ارتش و «پشتیبانی سریع» سودان شنبه (فردا) در جده آغاز خواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

منابع «العربیه» اعلام کردند که مذاکرات فرستادگان ارتش سودان و نیروهای« پشتیبانی سریع» از شنبه 16 اردیبهشت در شهر جده سعودی آغاز خواهد شد.

به گفته این منابع، هیئت‌های اعزامی ارتش و نیروهای «پشتیبانی سریع»، جمعه برای اجرای گفت‌وگو به میانجی‌گری آمریکا- سعودی، راهی جده شدند.

هیئت فرستادگان ارتش سودان از 3 افسر و یک سفیر و هیئت «پشتیبانی سریع»، از 3 افسر تشکیل شده است.

گفت‌وگوی بن فرحان و بلینکن

در همین راستا، فیصل بن فرحان، وزیر امور خارجه سعودی جمعه ضمن دریافت تماسی تلفنی از آنتونی بلینکن، همتای آمریکایی خود، با او در مورد رویدادهای جاری سودان گفت‌وگو کرد.

بر اساس بیانیه وزارت امور خارجه سعودی، بن فرحان و بلینکن بر اهمیت توقف تنش‌های نظامی در سودان تاکید داشتند.

وزرای خارجه سعودی و آمریکا آخرین تحولات مربوط به طرح‌ابتکار سعودی-آمریکایی برای میزبانی از نمایندگان طرفین متخاصم سودانی در شهر جده را بررسی کردند که بنا به گزارش‌ها هدف آن، بسترسازی لازم برای گفت‌وگو به منظور کاهش تنش‌های نظامی در راستای تضمین امنیت سودان و مردم این کشور برادر است.

درخواست نشست فوری شورای حقوق بشر

از سوی دیگر، طبق سند افشا‌شده در جمعه، گروهی از کشورها در تدارک طرح درخواست جلسه فوری شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در مورد بحران سودان در هفته آینده هستند.

فعالان عرصه حقوق بشر امیدوارند با این اقدام، تخلفات طرفین متخاصم در نقض حقوق بشر با دقت بیشتری مورد پیگیری قرار گیرد.

بر اساس این سند انتظار می‌رود بریتانیا، آمریکا، آلمان و نروژ از رئیس شورای حقوق بشر، درخواست کنند تا جلسه‌ای را برای بحث در مورد آغاز خشونت‌ها در سودان از 15 آوریل، برگزار کند.

این در حالی است که خارطوم با وجود اعلام تمدید آتش‌بس به مدت 72 ساعت از سوی طرفین متخاصم، همچنان شاهد نقض مکرر آتش‌بس و درگیری‌های پراکنده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید