آمریکا، آلمان، بریتانیا و نروژ خواستار نشست اضطراری سازمان ملل درباره سودان شدند

گروهی متشکل از 90 سازمان غیردولتی هفته گذشته در نامه‌ای سرگشاده خواستار برگزاری چنین نشستی از سوی شورای حقوق بشر سازمان ملل شده بودند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

خبرگزاری «رویترز»، جمعه 15 اردیبهشت، از تهیه سندی خبر داد که مطابق آن گروهی از کشورها قرار است هفته آینده از نهاد حقوق بشر سازمان ملل متحد بخواهند که در مورد بحران سودان، جلسه‌ای فوری برگزار کند.

بنا بر این گزارش، فعالان حقوق بشر امیدوارند این جلسه احتمالی، نظارت بر موارد نقض حقوق بشر توسط نهادهای نظامی متخاصم در سودان را افزایش دهد.

نامه‌ای به تاریخ 5 مه، نشان می‌دهد که بریتانیا، ایالات متحده آمریکا، آلمان و نروژ قرار است از رئیس شورای حقوق بشر سازمان ملل بخواهند جلسه‌ای را برای بررسی افزایش خشونت‌ها در سودان که از 15 آوریل آغاز شده، برگزار کند.

رویترز به نقل از چند دیپلمات کشورهای امضاکننده این نامه نوشته است که طبق قوانین این شورا، آنها از حمایت حداقل یک سوم از 47 عضو شورا برخوردارند.

سخنگوی سازمان ملل متحد اما گفته است که این نامه را هنوز دریافت نکرده و هیئت دیپلماتیک سودان نیز تاکنون در این‌باره اظهار‌نظری نکرده است.

شورای حقوق‌بشر سازمان ملل متحد، تنها نهاد متشکل از دولت‌ها برای حمایت از حقوق بشر در سراسر جهان، دارای اختیارات قانونی الزام‌آور نیست، اما بحث‌های آن می‌تواند تحقیقاتی را تحریک کند که شواهدی را به دادگاه‌های ملی و بین‌المللی ارائه می‌کنند.

هفته گذشته، گروهی متشکل از 90 سازمان غیردولتی در نامه‌ای سرگشاده خواستار برگزاری این نشست ویژه شدند.

این درخواست در حالی مطرح می‌شود که نگرانی‌ها بابت حمایت‌های خارجی از طرفین درگیری در سودان بالا گرفته است.

یک مقام اطلاعاتی آمریکا روز پنج‌شنبه هشدار داد که هر گونه حمایت خارجی از طرفین درگیر در سودان به طولانی شدن بحران در این کشور منجر خواهد شد.

آوریل هاینس، مدیر اطلاعات ملی آمریکا، ارزیابی اطلاعاتی ایالات متحده از درگیری‌ها در سودان که در 15 آوریل آغاز شده را در مقابل کمیته نیروهای مسلح سنای ایالات متحده ارائه کرد.

هاینس گفته بود: «نبرد در سودان بین نیروهای مسلح سودان و نیروهای پشتیبانی سریع به احتمال زیاد طولانی خواهد شد زیرا هر دو طرف معتقدند که می‌توانند از نظر نظامی پیروز شوند و انگیزه کمی برای آمدن به میز مذاکره دارند.»

ناظران می‌گویند آنچه باید مشخص شود این است که آیا اعضای شورای حقوق‌بشر سازمان ملل به دنبال تحقیقات رسمی درباره موارد نقض حقوق بشر در آنجا که شامل قتل صدها غیرنظامی و حمله به بیمارستان‌ها می‌شود، خواهند بود یا خیر؟

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید