وزیر خارجه اردن: سوریه به‌زودی به اتحادیه عرب باز می‌گردد

الصفدی اظهار داشت سوریه نظر مثبت بسیاری از 22 کشور عضو اتحادیه عرب برای بازگشت مجدد به این اتحادیه را در اختیار دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ایمن الصفدی، وزیر خارجه اردن تصریح کرد که سوریه به‌زودی به اتحادیه عرب باز خواهد گشت اما چالش‌های بزرگی جهت حل‌وفصل بحران یک دهه اخیر برابر دمشق وجود دارد.

اتحادیه عرب، عضویت سوریه را از آغاز بحران این کشور در سال 2011 به حالت تعلیق درآورد.

الصفدی، اظهار داشت که سوریه نظر مثبت بسیاری از 22 کشور عضو اتحادیه عرب برای بازگشت مجدد به این اتحادیه را در اختیار دارد.

وزیر خارجه اردن به خبرگزاری «سی‌ان‌ان» گفت: «بازگشت سوریه به اتحادیه عرب به‌زودی رخ خواهد داد. این اقدام ابعادی نمادین دارد. اما چنین اقدامی با توجه به پیچیدگی بحران 12 ساله سوریه، اولین گام در مسیری سخت و طولانی مدت خواهد بود.»

سخنگوی اتحادیه عرب هم پنج‌شنبه خاطرنشان کرد که وزرای خارجه کشورهای عربی یک‌شنبه آینده برای بررسی شرایط سوریه در قاهره دیدار می‌کنند.

مقامات عالی برخی کشورهای عربی از جمله سعودی و مصر با هدف برقراری ارتباط مجدد با سوریه دیدارهایی با مسئولان سوری برگزار کردند. به‌رغم این، شماری از کشورهای عرب از جمله قطر بر حل سیاسی بحران سوریه به عنوان پیش‌شرط برقراری روابط با دمشق اصرار دارند.

فیصل مقداد، وزیر خارجه سوریه هم برای اولین بار از آغاز بحران در این کشور دوشنبه گذشته در عمان پایتخت اردن نشستی با تعدادی از وزرای خارجه عرب در چارچوب ابتکارعمل اردن جهت تشویق دمشق برای ایجاد صلح در سوریه برگزار کرد.

ابتکارعمل اردن، حل بحران آوارگان و مفقودشدگان سوری، بحث قاچاق مولد مخدر از خاک سوریه و بررسی حضور گروه‌های مسلح وابسته به ایران در سوریه را شامل می‌شود.

وزیر خارجه اردن تاکید کرد که اراده دمشق برای حل بحران سوریه، همراهی کشورهای عربی جهت پایان‌بخشیدن به تحریم‌های غربی را به همراه خواهد داشت و در نهایت به رفع موانع روند بازسازی سوریه منجر می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید