تداوم بحران سودان؛ انفجارهای شدید و پرواز جنگنده‌ها در آسمان خارطوم

جریان سیاسی «آزادی و تغییر» در سودان در بیانیه‌ای اعلام کرد که هیچ یک از دو طرف درگیری قادر به پیروزی در نزاع مسلحانه کنونی نیستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

با ادامه درگیری‌های نظامی در سودان و نقض پیوسته پیشنهادات آتش‌بس، نیروهای سیاسی این کشور اعلام کردند که هیچ کدام از دو طرف منازعه توانایی پیروزی در نزاع مسلحانه را نداشته و بحران کنونی تنها از طریق سیاسی حل‌وفصل می‌شود.

در آخرین تحولات درگیری‌های نظامی در سودان، خبرنگار «العربیه» از شنیده‌شدن صدای انفجارهای شدید و پرواز جنگنده‌ها بر فراز آسمان خارطوم پایتخت این کشور خبر داد.

از سویی، نیروهای پشتیبانی سریع، صبح جمعه اعلام کردند که پیشنهاد سعودی-آمریکایی آتش‌بس را پذیرفته و با تمدید 72 ساعته آن موافقت کرده‌اند.

دفع‌الله الحاج، نماینده عبدالفتاح البرهان، فرمانده ارتش سودان نیز اظهار داشت که آتش‌بس کنونی با اهدافی بشردوستانه برقرار شده و همزمان بر عدم مذاکره با نیروهای پشتیبانی سریع تاکید کرد.

حل سیاسی بحران

جریان سیاسی «آزادی و تغییر» در سودان نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد که هیچ یک از دو طرف درگیری قادر به پیروزی در نزاع مسلحانه کنونی نیستند.

این بیانیه با تاکید بر راه‌حل سیاسی جهت حل‌وفصل بحران کنونی، پیشنهاد داد نیروهای پشتیبانی سریع در ارتش ادغام شوند.

بنا بر این بیانیه، ابتکارعمل سعودی-آمریکایی از شانس موفقیت بیشتری برای پایان‌دادن به بحران سودان برخوردار است.

درگیری‌های شدید روز گذشته نیز در بسیاری از مناطق سودان ادامه یافت و سازمان سیا هم اشاره کرد که دو طرف نزاع می‌کوشند پیش از آغاز مذاکرات دوجانبه، موقعیت نظامی خود را تقویت کنند.

به‌رغم پیشنهادهای متعدد آتش‌بس، دو طرف درگیری در تلاش برای تصرف مکان‌های حساس در خارطوم پیش از آغاز گفت‌وگوهای احتمالی صلح هستند. رهبران دو طرف نزاع نیز پس از دو هفته از آغاز درگیری‌های خونین در سودان، کماکان به طور روشن آمادگی خود جهت آغاز مذاکرات جدی برای توقف منازعه را اعلام نکرده‌اند.

درگیری‌ها در خارطوم

ارتش سودان روز گذشته طی نبردهای سنگین تلاش کرد نیروهای پشتیبانی سریع را از مناطقی در وسط خارطوم به عقب براند.

درگیری‌های مسلحانه در سودان تاکنون به کشته و زخمی‌شدن هزاران سودانی و آواره‌شدن هزاران نفر دیگر منجر شده و احتمال مداخله خارجی برای پایان‌دادن به این درگیری‌ها را افزایش داده است.

در همین رابطه، وزارت بهداشت سودان روز گذشته اعلام کرد که از آغاز درگیری‌ها تاکنون 550 نفر کشته و 4926 نفر دیگر زخمی شدند.

جنگ داخلی آسیب فراوانی به اقتصاد بیمار سودان وارد کرده و باعث مسدود شدن راه‌های ارتباطی، توقف واردات کالا و بحران در نقدینگی شده است.

در بسیاری از شهرها به‌ویژه پایتخت سودان، کارخانه‌ها، شرکت‌ها، بانک‌ها و مراکز تجاری تخریب و غارت شدند و ارائه خدمات عمومی از جمله آب شرب و برق در بسیاری از مناطق متوقف شده است.

شهروندان سودانی همچنین از کمبود شدید و افزایش سرسام‌آور قیمت کالاهای اساسی خبر داده‌اند.

در جدیدترین نقض آتش‌بس هفت روزه اخیر، صدای انفجارهای شدید و شلیک با سلاح‌های سبک و نیمه سنگین در خارطوم، ام‌درمان و بحری شنیده شده است.

ارتش سودان در تلاش است نیروهای پشتیبانی سریع را از اطراف قصر ریاست جمهوری و مقر فرماندهی ارتش دور کند.

غارت کمک‌های بشردوستانه

سازمان ملل متحد نیز پس از غارت 6 کامیون حامل کمک‌های بشردوستانه در سودان، از دو طرف درگیری خواست به تامین گذرگاه‌های امن برای ادامه روند امدادرسانی اقدام کنند.

همزمان، مارتین گریفیث، کمیسر عالی سازمان ملل در امور بشردوستانه خواستار دیدار با مقامات دو طرف نزاع طی دو یا سه روز آینده با هدف گرفتن تضمین از آنها برای تامین امنیت کاروان‌های امدادرسانی در سودان شد.

سازمان ملل اعلام کرد حدود 100 هزار نفر به‌دلیل جنگ در سودان به کشورهای همجوار آواره شدند که به کمک‌های فوری از جمله آب و خوراک نیازمند هستند.

سازمان دیدبان حقوق بشر نیز پنج‌شنبه در بیانیه‌ای تاکید کرد که به‌دلیل کاربرد عامدانه سلاح‌های سنگین از جمله تانک، توپخانه، موشک و هواپیماهای نظامی توسط دو طرف درگیری، تعداد قربانیان غیرنظامی افزایش یافته است و دو طرف را متهم کرد هیچ توجهی به جان شهروندان غیرنظامی ندارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید