بحران سودان؛ تداوم نبردهای سنگین و بی‌سابقه در خارطوم

دبیرکل سازمان ملل متحد از شکست تلاش‌های این سازمان در توقف درگیری‌ها در سودان ابراز «تاسف» کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

خبرنگار «العربیه»، پنج‌شنبه 14 اردیبهشت با اشاره به این که خارطوم، پایتخت سودان شاهد سنگین‌ترین نبردها از آغاز منازعه نظامی در این کشور است، گزارش داد این نبردها در اطراف کاخ ریاست جمهوری و ساختمان فرماندهی نیروهای مسلح در حال وقوع بوده و همزمان جنگنده‌های ارتش نیز در چندین نوبت بر فراز این شهر به پرواز درآمدند.

بنا به این گزارش، منطقه «ام درمان» هم شاهد تبادل آتش سنگین توپخانه میان دو طرف درگیری است.

این در حالی است که ارتش سودان روز چهارشنبه با پیشنهاد سازمان «ایگارد» برای تمدید یک هفته‌ای آتش‌بس و معرفی یک نماینده برای انجام مذاکره در چارچوب سازوکاری شامل نمایندگان کشورهای سودان جنوبی، کنیا و جیبوتی موافقت کرده بود.

ارتش سودان در اطلاعیه‌ای ضمن موافقت با این مذاکرات اعلام کرد که حاضر به گفت‌وگو در هر کشور با هدف تسریع در توقف نبردها است.

همزمان ارتش سودان روز گذشته نیروهای پشتیبانی سریع، دیگر طرف منازعه را به کشته‌شدن 5 نیروی پلیس و زخمی‌شدن 4 پلیس دیگر متهم کرد.

ارتش، نیروهای پشتیبانی سریع را متهم کرد که کارکنان و مهندسان نیروگاه‌های برق و ایستگاه‌های پمپاژ آب را با تهدید مجبور به توقف از کار می‌کند.

از سویی، ارتش سودان روز گذشته تصریح کرد که شرایط نظامی در همه ایالت‌ها تحت کنترل بوده و در همان حال نیروهای پشتیبانی سریع را به نقض مکرر آتش‌بس متهم کرد.

شکست تلاش سازمان ملل

در همین رابطه، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد از شکست تلاش‌های سازمان ملل در توقف درگیری‌ها در سودان ابراز «تاسف» کرد.

گوترش در گفت‌وگو با خبرنگاران در نایروبی، پایتخت کنیا گفت که از ادامه نزاع مسلحانه در سودان شگفت‌زده شده است چرا که انتظار بود گفت‌وگوها میان عبدالفتاح البرهان، فرمانده ارتش سودان و محمد حمدان دقلو، فرمانده نیروهای پشتیبانی سریع به توافق میان دو طرف منازعه منتهی شود.

دبیرکل سازمان ملل افزود که «کشوری آسیب‌دیده مانند سودان نباید شاهد جنگ قدرت میان دو فرمانده نظامی باشد.»

همزمان، مارتین گریفیث، کمیسر عالی سازمان ملل در امور بشردوستانه پس از اعلام موافقت دو طرف درگیری با میانجگری سالوا کر، رئیس جمهوری سودان جنوبی، وارد بندر پورت‌سودان شد.

خارطوم از آغاز درگیری میان ارتش سودان و نیروهای پشتیبانی سریع در اواسط ماه آوریل گذشته، شاهد هرج و مرج و غارت اماکن عمومی و خصوصی بوده است.

دست‌کم 550 کشته

بنا به آمارهای اعلام شده توسط وزارت بهداشت سودان، از آغاز درگیری‌ها تاکنون در این کشور به‌ویژه در خارطوم و ایالت دارفور در غرب سودان دست‌کم 550 نفر کشته و 4926 نفر زخمی شدند.

این نزاع مسلحانه همچنین باعث آواره‌شدن بیش از 100 هزار سودانی به کشورهای همجوار شده که چنین شرایطی هشدار نهادهای امدادرسانی از احتمال وقوع فاجعه انسانی را به همراه داشته است.

کمیسر عالی سازمان ملل در امور بشردوستانه پس از غارت 6 کامیون‌ حامل مواد غذایی در سودان، از طرف‌های درگیر در این کشور خواست برای حصول اطمینان از تحویل امن کمک‌های بشردوستانه، در بالاترین سطح، تعهد علنی بدهند.

گریفیث گفت: «این تعهدات، پیش شرط اساسی اقدامات بشردوستانه در مقیاس گسترده را تشکیل می‌دهند.»

در همین حال، ارتش سودان با تعیین یک نماینده برای مذاکره با نماینده نیروهای پشتیبانی سریع جهت گفت‌وگو برای برقراری آتش‌بس با نظارت سه کشور سودان جنوبی، کنیا و جیبوتی موافقت کرد.

ارتش سودان در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که هر گونه موافقت با آتش‌بس، به پایبندی طرف مقابل وابسته است.

پیشتر دو طرف چندین بار اعلام کردند که درباره توقف درگیری‌ها توافق کرده‌اند اما این توافق‌ها مدت زیادی دوام نیافت.

آخرین آتش‌بس نیز برای 72 ساعت دیگر تمدید شد و درگیری‌ها مجددا از ساعت 22:00 روز چهارشنبه با شدت بیشتری ادامه یافت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید