گفت‌وگوی سعودی و اتحادیه عرب با محوریت توقف درگیری‌ها در سودان

به‌رغم آتش‌بس اعلام شده، جت‌های جنگنده ارتش سودان بر فراز خارطوم به پرواز درآمدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

فیصل بن فرحان، وزیر خارجه پادشاهی عربی سعودی در تماس تلفنی با احمد ابوالغیط، دبیرکل اتحادیه عرب درباره توقف تنش‌های نظامی در سودان گفت‌وگو کرد.

به گزارش خبرگزاری رسمی سعودی «واس»، بن فرحان و ابوالغیط چهارشنبه 13 اردیبهشت درباره «توقف تنش‌های نظامی میان طرفین متخاصم در جمهوری سودان و پایان دادن به خشونت‌ها» گفت‌وگو کردند.

براساس این گزارش، در این تماس تلفنی همچنین در مورد «تامین حفاظت لازم برای غیرنظامیان سودانی و افراد مقیم به گونه‌ای که امنیت، ثبات و رفاه سودان و مردم آن را تضمین کند»، بحث و تبادل نظر شد.

ازسرگیری درگیری‌ها

از سویی به‌رغم آتش‌بس اعلام شده، جت‌های جنگنده ارتش سودان بر فراز خارطوم، به پرواز درآمدند و درگیری‌ها در اطراف کاخ ریاست جمهوری و منطقه بازار عربی در نزدیکی آن که کانون حضور نیروهای «پشتیبانی سریع» است، از سرگرفته شد.

به گزارش خبرنگار «العربیه»، صدای بمباران هوایی، چهارشنبه علیه مواضع نیروهای «پشتیبانی سریع» در اطراف کاخ ریاست جمهوری و واکنش پدافند هوایی این نیروها در خارطوم شنیده شد و ستون‌های دود در آسمان ام‌درمان نیز مشاهده شد.

اوضاع فاجعه‌بار

در حالی که جامعه جهانی نسبت به اوضاع انسانی و بهداشتی فاجعه‌‌بار در سودان هشدار داده است، به گزارش «فرانس‌پرس»، غیر‌نظامیان این کشور این وضعیت را به «جهنم» تشبیه کردند.

در همین راستا اگر چه پلیس مدعی شده که طرحی را برای بازگرداندن امنیت و دستگیری متخلفان تدوین کرده غارت و دزدی از مراکز تجاری و انبارهای کالا و حتی بیمارستان‌ها و سازمان‌های بشردوستانه همچنان ادامه دارد.

بر اساس آخرین آمارها، این درگیری‌ها از 15 آوریل تاکنون بیش از 500 کشته و 5 هزار زخمی برجای گذاشته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید