کاخ سفید: به طور جدی برای برقراری آتش‌بس در سودان تلاش می‌کنیم

ولکر پرتس، فرستاده سازمان ملل به «العربیه»: طی ساعات آینده مذاکرات میان ارتش سودان و نیروهای پشتیبانی سریع برای دستیابی به آتش‌بس دائمی آغاز می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کاخ سفید با تاکید بر تلاش‌های بسیار جدی آمریکا برای برقراری آتش‌بس در سودان، نگرانی خود را از اوضاع انسانی در این کشور ابراز کرد.

کاخ سفید، سه‌شنبه، 12 اردیبهشت، در بیانیه‌ای اعلام کرد: «واشینگتن همچنان با ارتش سودان و رهبران نیروهای غیرنظامی در تماس است.»

در ادامه این بیانیه با تاکید بر این که «باید به سازمان‌های بشردوستانه اجازه کمک‌رسانی به مردم سودان داده شود»، آمده است که ایالات متحده «از همه ابزارها برای اطمینان از رسیدن کمک‌ها به سودان استفاده می‌کند.»

در بخش دیگری از بیانیه خاطرنشان شد که واشینگتن با 5000 آمریکایی در سودان در تماس است تا امنیت آنها را تضمین کند.

آتش‌بس دائمی

دو طرف متخاصم تاکنون با میانجی‌گری بین‌المللی و منطقه‌ای در مورد 6 آتش‌بس به توافق رسیدند که همه آنها نقض شده و طرفین درگیری یکدیگر را در این رابطه متهم می‌کنند.

از سویی ولکر پرتس، فرستاده سازمان ملل متحد به «العربیه»، گفت که طی ساعات آینده، مذاکرات میان دو هیئت از ارتش سودان و نیروهای «پشتیبانی سریع» برای دستیابی به آتش‌بس دائمی آغاز خواهد شد.

پرتس در عین حال تاکید کرد که این گفت‌وگوها جنبه فنی خواهد داشت و سیاسی نخواهد بود و هدف از آن، دستیابی به آتش‌بس دائمی است.

بر اساس آخرین آمار، این درگیری‌ها از 15 آوریل تاکنون بیش از 500 کشته و 5 هزار زخمی برجای گذاشته است.

اغلب بیمارستان‌های خارطوم هم با ادامه درگیری‌ها قادر به خدمات‌رسانی نیستند و بخش بهداشتی و درمانی سودان نیز به شکل فاجعه‌باری آسیب دیده‌ است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید