مارتین گریفیث: طرفین متخاصم در سودان باید تحویل کمک‌های بشردوستانه را تضمین کنند

سفر هماهنگ‌کننده کمک‌های اضطراری سازمان ملل متحد به پورت سودان در آخرین روز از ششمین آتش‌بس شکننده انجام شد که تأثیر چندانی بر توقف درگیری‌ها نداشت و قرار است نیمه شب چهارشنبه(امشب)، منقضی شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مارتین گریفیث، کمیسر عالی سازمان ملل در امور بشردوستانه، با ورود به شهر پورت سودان، از طرف‌های درگیر در این کشور خواست برای حصول اطمینان از تحویل ایمن کمک‌های بشردوستانه، در بالاترین سطح، تعهد علنی بدهند.

گریفیث چهارشنبه 13 اردیبهشت از طریق ارتباط ویدیویی به خبرنگاران در ژنو گفت: «این تعهدات، پیش شرط اساسی اقدامات بشردوستانه در مقیاس گسترده را تشکیل می‌دهند.»

غارت 6 کامیون

گریفیث همچنین اعلام کرد که 6 کامیون حامل کمک‌های غذایی در «مسیر حرکت» به دارفور، غارت شدند.

کمیسر عالی سازمان ملل در امور بشردوستانه، در توئیت خود ضمن ترغیب همه طرف‌های متخاصم به پایبندی به حمایت از کمک‌های بشردوستانه، خاطرنشان کرد که سازمان‌های بشردوستانه در شرایط بسیار دشواری کار می‌کنند.

معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در امور بشردوستانه و هماهنگ کننده کمک‌های اضطراری، ساعاتی پیش، وارد پورت سودان شد که مکان حضور هزاران سودانی و اتباع خارجی است که طی روزها به امید فرار از این کشور بحران‌زده، رهسپار این شهر شدند.

گریفیث در بدو ورود طی توئیتی اعلام کرد که سفرش به شهر پورت سودان، تعهد سازمان ملل متحد در قبال مردم سودان را مورد تاکید قرار می‌دهد.

این سفر در آخرین روز از ششمین آتش‌بس شکننده انجام شد که تأثیر چندانی بر توقف جنگ نداشت و قرار است نیمه شب چهارشنبه، منقضی شود.

«نگرانی فزاینده»

سفر گریفیث همچنین در فضای نگرانی فزاینده در مورد اوضاع انسانی افراد گرفتار و آواره پس از 3 هفته از آغاز درگیری‌ها میان ارتش و نیروهای «پشتیبانی سریع» سودان، انجام گرفت.

بر اساس آخرین آمار سازمان ملل، این درگیری‌ها تا این لحظه، 550 کشته شامل غیرنظامیان و بیش از 4900 زخمی برجای گذاشته و باعث آوارگی 334000 نفر در داخل سودان و فرار ده‌ها هزار نفر به مصر، چاد، سودان جنوبی، جمهوری آفریقای مرکزی و اتیوپی شده است.

به گفته آژانس پناهندگان سازمان ملل، بیش از 42000 سودانی گریزان از جنگ در کشورشان به همراه 2300 نفر از اتباع خارجی از زمان آغاز این بحران، وارد مصر شده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید