توافق اسرائیل و گروه‌های فلسطینی در غزه برای برقراری آتش‌بس

در پی جان‌باختن «خضر عدنان» از رهبران گروه جهاد اسلامی فلسطین در اثر اعتصاب غذای 87 روزه در زندانی در اسرائیل، بیش از 20 موشک توسط گروه‌های فلسطینی از غزه به اسرائیل پرتاب شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

منابع فلسطینی اعلام کردند که پس از حملات هوایی شامگاه سه‌شنبه 12 اردیبهشت اسرائیل به غزه و وقوع انفجارات بزرگ در این منطقه، اسرائیل و گروه‌های مسلح فلسطینی در غزه برای برقراری آتش‌بس موافقت کردند.

ارتش اسرائیل شامگاه سه‌شنبه اعلام کرد حمله‌ای هوایی را علیه اهدافی در باریکه غزه انجام داده است. همزمان شاهدان عینی هم از شنیده شدن صدای انفجارهای پی در پی همزمان با پرواز جنگنده‌های اسرائیلی بر فراز غزه خبر دادند.

رسانه‌های فلسطینی نیز وقوع انفجارهای متعدد در مناطقی از غزه بر اثر حملات هوایی اسرائیل را گزارش کردند.

خبرنگار «العربیه» هم گزارش داد که ارتش اسرائیل مواضعی در باریکه غزه را با حملات پهپادی هدف قرار داده است.

طبق این گزارش، حمله جدیدی شامل پرتاب چندین موشک از غزه به سوی شهرک‌های اسرائیلی مجاور این باریکه توسط گروه‌های فلسطینی نیز انجام شد.

در همین رابطه، خبرگزاری «شهاب» اعلام کرد که جت‌های جنگنده اسرائیلی حملاتی هوایی را علیه اطراف منطقه «السفینه» در شمال غرب غزه انجام دادند.

به گفته این خبرگزاری، جنگنده‌های اسرائیلی برای سومین بار هدفی را در نزدیکی منطقه السفینه، همچنین اهدافی دیگر در منطقه البیدر در غرب غزه و در جنوب این منطقه را بمباران کردند.

شلیک 20 موشک از غزه

پیش از این و همزمان با آماده‌باش اسرائیل در پی جان‌باختن «خضر عدنان»، از رهبران گروه جهاد اسلامی فلسطین در اثر اعتصاب غذای 87 روزه در زندانی در اسرائیل، بیش از 20 موشک توسط گروه‌های فلسطینی از باریکه غزه به سوی اسرائیل پرتاب شد.

با آغاز حمله موشکی از غزه، آژیر خطر در شهرک‌های اسرائیلی مجاور با این باریکه به صدا درآمد.

در مقابل، ارتش اسرائیل نیز با انجام حملات تلافی‌جویانه‌ با شلیک تانک‌، پست‌های دیدبانی مرزی متعلق به گروه‌های فلسطینی را هدف قرار داد.

پس از درگذشت خضر عدنان، اعتراضات گسترده‌ای توسط صدها زندانی فلسطینی در زندان‌های اسرائیل به وقوع پیوست و گروه‌های فلسطینی نیز با محکومیت درگذشت عدنان، اسرائیل را مسئول وفات او عنوان کردند.

سازمان دفاع از اسرای فلسطینی و دبیر کمیته اجرایی سازمان آزادیبخش فلسطین نیز مسئولیت درگذشت عدنان را برعهده تل‌آویو دانستند.

دو گروه جهاد اسلامی و حماس هم تهدید کردند که اسرائیل «بهای وفات خضر عدنان را پرداخت خواهد کرد.»

اولین زندانی

عدنان پیشتر 10 بار توسط نیروهای اسرائیلی برای مدت‌های متفاوتی بازداشت و زندانی شد.

او همچنین 4 بار به اعتصاب غذا اقدام کرده بود که در هر بار به آزادی او منجر می‌شد.

با این حال در آخرین اعتصاب غذا به‌دلیل عدم پذیرش دارو و معاینه پزشکی توسط او، همچنین عدم موافقت مقامات زندان جهت انتقال وی به بیمارستان، شرایط سختی را پشت سر گذاشت که در نهایت به درگذشت او منتهی شد.

عدنان اولین زندانی فلسطینی لقب گرفت که طی اعتصاب غذا در زندان‌های اسرائیل فوت می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم