اتحادیه عرب از احتمال آتش‌بس در سودان طی دو هفته آینده خبر داد

دبیرکل اتحادیه عرب تصریح کرد که به‌دلیل وجود نیروهای مسلح خارج از کنترل ارتش در سودان، درگیری و نزاع در این کشور قابل پیش‌بینی بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

احمد ابوالغیط، دبیرکل اتحادیه عرب از احتمال آتش‌بس در خارطوم، پایتخت سودان میان دو طرف منازعه طی یک یا حداکثر دو هفته آینده خبر داد.

ابوالغیط، شامگاه سه‌شنبه، 12 اردیبهشت در گفت‌وگو با رسانه‌ها گفت، با آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد پیرامون طرح یک پیشنهاد آتش‌بس سه‌جانبه با مشارکت اتحادیه آفریقا مذاکره کرده است.

او همچنین یادآوری کرد که تاکنون همه پیشنهادهای توقف درگیری در سودان ناموفق بوده است.

دبیرکل اتحادیه عرب تاکید کرد، درگیری‌های نظامی میان ارتش سودان و نیروهای پشتیبانی سریع پیامدهای ناگواری برای مردم این کشور خواهد داشت و هشدار داد که این منازعه بر کل منطقه تاثیر می‌گذارد.

ابوالغیط تصریح کرد که به‌دلیل وجود نیروهای مسلح خارج از کنترل ارتش در سودان، درگیری و نزاع در این کشور قابل پیش‌بینی بود.

او اظهار داشت که رهبران سودان خواستار خروج نیروهای پشتیبانی سریع از خارطوم هستند.

دبیرکل اتحادیه عرب همچنین هشدار داد که در صورت خروج نیروهای پشتیبانی سریع از خارطوم، این نیروها ممکن است در دیگر مناطق سودان به عملیات نظامی اقدام کنند.

دو طرف متخاصم تاکنون با میانجی‌گری بین‌المللی و منطقه‌ای در مورد 6 آتش‌بس به توافق رسیدند که همه آنها نقض شده است. طرفین درگیری یکدیگر را در این رابطه متهم می‌کنند.

در همین رابطه، ولکر پرتس، فرستاده سازمان ملل متحد به «العربیه» گفت که طی ساعات آینده، مذاکرات میان دو هیئت از ارتش سودان و نیروهای «پشتیبانی سریع» برای دستیابی به آتش‌بس دائمی آغاز خواهد شد.

پرتس تاکید کرد که این گفت‌وگوها جنبه فنی داشته و سیاسی نخواهد بود و هدف از آن، دستیابی به آتش‌بس دائمی است.

بر اساس آخرین آمارها، این درگیری‌ها از 15 آوریل تاکنون بیش از 500 کشته و 5 هزار زخمی برجای گذاشته است.

اغلب بیمارستان‌های خارطوم هم با ادامه درگیری‌ها قادر به خدمات‌رسانی نیستند و بخش بهداشتی و درمانی سودان نیز به شکل فاجعه‌باری آسیب دیده‌ است.

همزمان، بسیاری از کشورهای عربی و غربی با ادامه درگیری‌ها در سودان به خارج‌کردن شهروندان و هیئت‌های دیپلماتیک خود از این کشور اقدام کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید