مذاکره «آرامکو» سعودی درباره معامله‌ای 10 میلیاردی با «سینوپک» چین و «توتال» فرانسه

به پیش‌بینی «آرامکو»، بهره‌برداری از میدان گاز مایع طبیعی «الجافوره» در سال 2025 آغاز خواهد شد و تا سال 2030 ظرفیت فروش روزانه گاز آن به حدود 2 میلیارد فوت مکعب خواهد رسید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

خبرگزاری «بلومبرگ» سه‌شنبه 12 اردیبهشت به نقل از منابع آگاه گزارش داد که شرکت پالایش «سینوپک» چین و شرکت نفتی«توتال انرجیز» فرانسه از جمله شرکت‌هایی هستند که با «آرامکو» سعودی برای سرمایه‌گذاری به ارزش 10 میلیارد دلار در پروژه «الجافوره» در پادشاهی عربی سعودی در حال مذاکره هستند.

به گفته منابع آگاه، که خواستند نامشان فاش نشود، غول‌های انرژی چین و فرانسه در حال مذاکره جداگانه با «آرامکو» سعودی درباره طرح‌هایی هستند که می‌تواند شامل احداث تأسیسات برای بهره‌برداری و صادرات حامل‌های انرژی مانند گاز طبیعی مایع «ال پی جی» بشود.

«آرامکو» سعودی در جست‌وجوی سرمایه‌گذارانی است که بتوانند به تامین مالی پروژه‌های پالایش و حمل و نقل در پروژه بیش از 100 میلیارد دلاری توسعه گاز «الجافوره» در شرق این پادشاهی، کمک کنند.

جنگ در اوکراین باعث افزایش تقاضا برای گاز طبیعی به ویژه از سوی کشورهای اروپایی شد که به شکل سنتی، گاز خود را از روسیه تامین می‌کردند. این امر باعث شده است که کشورهای خلیجی، برنامه‌های بلندپروازانه‌ای را برای افزایش تولید گاز «ال پی جی»، آغاز کنند.

پروژه«الجافوره»، بخش مهمی از استراتژی ریاض برای تنوع بخشیدن به صادرات غیرنفتی سعودی است. تخمین زده می‌شود که این میدان دارای 200 تریلیون فوت مکعب گاز باشد و به پیش‌بینی «آرامکو»، بهره‌بردازی این میدان در سال 2025 آغاز خواهد شد و تا سال 2030 به ظرفیت فروش روزانه حدود 2 میلیارد فوت مکعب برسد.

شایان ذکر است که «آرامکو» در گذشته با شرکت‌هایی از قبیل «شل» و «توتال انرجیز» برای اکتشاف گاز طبیعی در داخل مرزهای خود، سرمایه‌گذاری‌های مشترک داشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید